Obezite her zaman kalp damar hastalığı için risk faktörü olmayabilir

Çok iyi bildiğimiz gibi kilolu olma ve özellikle de obezite kalp damar hastalıkları içinde önemli bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir.

Ancak, İngiltere’de yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, obezite ile beraber diğer risk faktörleri (metabolik risk faktörleri; hipertansiyon, şeker, HDL düşüklüğü, CRP yüksekliği gibi) beraber bulunmuyorsa yalnızca obez olan kişilerdeki kalp damar hastalığı gelişme riski, obezitesi ve diğer risk faktörü bulunmayan kişilerdekinden farklı bulunmadı.

Çalışma orta yaşlı 22.000 kişinin ortalama 7 yıl süreyle takibi ile yapıldı. Çalışma sonunda obez olan ancak başka risk faktörü bulunmayanlarda kalp damar hastalıklarına yakalanma veya bu hastalıklardan ölüm riski, obezite ve diğer risk faktörü olmayan bireylerden farklı bulunmadı.

Dolayısı ile obeziteye kalp damar hastalıkları yönünden  biraz farklı gözle bakmak gerekiyor. Tek başına kilonun kalp damar hastalığı yönünden belirleyici olmadığı ancak beraberinde diğer risk faktörlerinin birlikte olmasının önemli olması dikkat çekiyor.

Metabolically Healthy Obesity and Risk of All-Cause and Cardiovascular Disease Mortality J Clin Endocrinol Metab 2012