Obezite (aşırı şişmanlık)

Konu Başlıkları:

  1. Obezite Nedir?
  2. Obezitede Dünyada ve Bizdeki Durum
  3. Kilolu Olduğumuzu Nasıl Anlayacağız?
  4. Şişmanlığın Nedenleri
  5. Şişmanlık Neden Tehlikelidir?
  6. Obezitede Tedavi

Obezite (aşırı şişmanlık) nedir?

Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla aşırı şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite, besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fizik aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumda ortaya çıkar.

Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla aşırı şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Obezite, insan vücudunda kalp ve damar sistemi, solunum sistemi, hormonal sistem, sindirim sistemi gibi sistemleri etkileyen ve birçok önemli rahatsızlığa zemin hazırlayan bir hastalıktır. Şişmanlık; vücut ağırlığının olması gerekenden daha fazla olmasıdır (Bakınız: Kilolu olduğumuzu nasıl anlayacağız?). Şişmanlık, klinik muayeneler, boy ve ağırlık ölçümleri alınıp bununla ilgili standartlar ile kıyaslanması, deri kalınlığının ölçülmesi gibi yöntemlerle saptanır. Obezite, insan yaşamını kısaltan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Obezite için çözüm tıpta aranmalıdır. Haydi gelin bu konu ile ilgili biraz daha bilgi alalım.

Obezitede Dünyada ve Bizdeki Durum »