HAKKIMDA

prof. dr. ahmet alpman - ankara kardiyoloji uzmanı

Prof. Dr. Ahmet Alpman

İlkokul, ortaokul ve liseyi ülkemizin çeşitli yerlerinde okuduktan sonra, 1977 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi‘ne girdim. 1983 ve 85 yılları arasında geçen 2 yıl zorunlu hizmet dışında, 1977 yılından beri, bir üyesi olmakla her zaman gurur duyduğum Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeyim. Burada geçen yıllarım içinde 1990 yılında İç Hastalıkları Uzmanı, 1992 yılında ise Kardiyoloji Uzmanı oldum. Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda 1993’de Yardımcı Doçent, 1995’de Doçent ve 2001’de Profesör ünvanlarını aldım. Kardiyolojide invaziv kardiyoloji (koroner anjiyografi, balon anjiyoplasti, stent vb) ile özellikle ilgileniyorum.

Kardiyoloji dışındaki ilgi alanlarım ise sanat (özellikle resim, müzik, sinema), seyahat, kitaplar ve bilgisayar.

Neden bu site?

Öğrenmekten ve öğretmekten her zaman mutlu oldum. Bilen kişinin, bilgisini her zaman paylaşması gerektiğine inandım. Son yıllarda bilgisayar, internet ve iletişim teknolojilerinde olan sürekli gelişim, bilgiye erişimi çok kolay hale getirdi. Ama bu durum, doğru olmayan bilgiye erişimi de kolay hale getirdi ve ne yazık ki bilgiye ulaşan kişi, bu bilginin doğru olup olmadığını bilemez hale geldi ve hatta daha kötüsü, bu bilgi yanlış olsa bile doğru zannedilmeye başlandı. Özellikle internet, bu kaos ortamının fazlasıyla yaşandığı ve her türlü (gerekli, gereksiz, doğru, yanlış) bilginin her geçen gün katlanıp artarak, doğru ve yanlış bilgilerin içinden çıkılamaz bir karmaşıklıkta birbiriyle harmanlandığı bir saha haline geldi.

Herkesin her şeyi bildiğini zannettiği bu ortamda, doğruluğu araştırılmadan (veya doğru olduğuna inanılarak) gelişigüzel ortalıkta gezen e-postalar, bilimsel maske giydirilmiş, ama aslında ses getirmek (sansasyonel) veya ticari kaygılarla hazırlanmış, hazırlayan kişi veya kuruluşun reklamını yapan sözüm ona bilimsel yazılar, ya da konunun uzmanı olmayan kişilerin sağdan soldan yalan yanlış bilgileri derleyerek/kopyalayarak oluşturduğu siteler bu kaos ortamının daha da derinleşmesine katkıda bulunuyor.

Site fikri, bu sitenin hayata geçirildiği 2005 yılında, Türkiye’de herkesin anlayabileceği, doğru, güvenilir bilgilerin yer aldığı bir kardiyoloji sitesinin olmamasından kaynaklandı. Ve sanırım Sitenin başarısının altında, bu ciddi boşluğu bir ölçüde doldurması yatmaktadır.