Trans yağlar New York’da yasaklanıyor: fast-food darbesi

Trans yağ (trans fat) olarak da bilinen hidrojene nebati yağların kalp damar sağlığı açısından zararlı olduğu uzun zamandır biliniyor. Bu yağlar özellikle fast food restoranlarda (özellikle kızarmış patateste) bol miktarda kullanılıyor.

Alınan karar göre fast food’un cenneti olan ABD’nin New York şehrinde Temmuz 2007 ye kadar porsiyonlarda en fazla 0.5 gr  kullanabilecek, 1 Temmuz 2008 de de bütün yemeklerde trans yağ kullanımı yasaklanacak. Karar, içinde McDonald’s, Burger King ve şık bistroların da bulunduğu 24.000 işletmeyi kapsıyor.

Beslenmenin oldukça bozuk ve dolayısıyla obezitenin yüksek olduğu bir şehirde böyle bir karar alınması (karşılarında yemek sektörünün devlerinin olmasına rağmen) takdir edilecek bir konu. Darısı bize.

Newman M. City health board approves ban on trans fats. New York Times, 5 Aralık 2006

Konu ile ilgili:
Kan yağları nelerdir?
Sağlıksız beslenme sigara kadar zararlı
Yiyeceklerimizde kaç çeşit yağ var?

Editörün Notu:
Bitkisel yağlarla ilgili belirtmem gereken bir nokta var ki oldukça önemli. Hindistan cevizi (coconut) ve palm (hurma) yağları bitkisel kökenli olmasına ve kolesterol içermemesine rağmen kalp damar sağlığı için zararlıdır. Çünkü yüksek miktarlarda doymuş yağ asidi içerirler. Bazıları bu yağları kolesterol içermedikleri için allayıp pullarsa da siz inanmayın. Bu yağ ucuz olmasından dolayı ne yazık ki bizde satılan diğer bitkisel yağların ve margarinlerin içine karıştırılabilirler. Dolayısı ile sağlıklı diye düşünerek aldığımız ayçiçek yağı veya zeytinyağı, palm yağı  karıştırılmış olabilir ve sağlığımız açısından zararlı olabilir. Eğer üretici dürüst ise yağa palm yağı karıştırdığını yazacaktır. Ancak sizin de düşüneceğiniz gibi böyle bir şeyi beklemek hayalci bir yaklaşım olur!