Doğal bir ilaç: nar suyu

Milattan binlerce yıl önce sağlıklı olduğu bilinen nar suyu sağlıklı içecekler sınıfındaki yerini koruyor. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar onun haklı şöhretini pekiştirdi. Nar suyu nda, portakal ve şarap gibi antioksidanlardan zengin bir çok şeyden daha fazla miktarda (özellikle polifenol) antioksidan bulunuyor. Çeşitli çalışmalar, onun farklı alanlarda sağlık içeceği
olduğunu ortaya koydu.

Bu çalışmalardan biri, beyne giden kan damarlarındaki (karotis arter) iyileştirici etkisi üzerine. Çalışma, karotis arterlerinde oldukça önemli (%70-90 arası) darlık bulunan 15 hastanın 10’una her gün 1 bardak (250 ml)  verilmiş. Diğer 5 tanesi de kontrol grubu olarak kullanılmış. 1 yılın sonunda nar suyu içenlerin darlığı oluşturan yapılarında anlamlı bir gerileme görülmüş.

Yine bir başka çalışmada 45 kalp damar hastası incelenmiş. Günlük 240 ml nar suyu verilen hastaların 3 ay sonra yapılan tetkiklerde hasta olan kan damarlarındaki kan akışının daha iyi olduğu bulunmuş.

Yapılan çok çeşitli çalışmalarda da ayrıca özellikle prostat kanseri başta olmak üzere bazı kanser türlerinden koruyucu etkisi olduğu veya kanserin gidişini yavaşlatıcı etkisi olduğu yolunda sonuçlar alınmış.

Yapılan çalışmalar küçük olmakla birlikte nar suyunun ateroskleroza (damar sertiği) ve bazı kanser türlerine karşı doğal bir ilaç olma yolunda ümit veriyor.

Nar suyunu, taze meyveden sıkıp elde edebileceğiz gibi hazır olarak da alabilirsiniz (elbetteki suyunu sıkmadan da tanesiyle yemek de mümkün). Hazır olarak alınırsa dikkat edilecek nokta, etiketinde %100 doğal nar suyu yazması ve içine ayrıca şeker katılmamış olması. İlave şeker eklenmiş olması, vücuda gereksiz yere kalori girmesini sağlayarak yararlığını azaltacaktır.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15158307
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16818701