Kalp krizi sonrasında anjiyoplasti erken yapılırsa yararlı

Kalp krizinde kalbi besleyen damarlardan birisi tıkanarak kalbin o bölümü canlılığını kaybediyor ve buna bağlı kasılma bozuklukları ve ritim bozuklukları gelişiyor. Erken dönemlerde hastalar daha çok ritim bozukluklarından, geç dönemlerde ise kasılma bozukluklarından kaybediliyor.

Kalp krizinde en önemli tedavi, tıkanan arteri en kısa zamanda açmak. Bunun için zaman çok önemli. Kalp krizi habercisi olan göğüs ağrısı başlar başlamaz hastaların en yakın hastaneye gitmesi; bir an önce tedaviye başlanması açısından çok önemli. Hastanede ise, eğer olanak varsa, hemen koroner anjiografi laboratuarına alınarak tıkanan damar balon anjiyoplasti ile açılmalı, eğer bu olanak yoksa o zaman pıhtı eritici ilaç verilerek (streptokinaz, tPA gibi) damarı tıkayan pıhtı eritilerek damarın açık kalması sağlanmalı.

Ancak olumlu etkiler, hastaya 6-12 saat içinde müdahale edilebilirse oluyor. Çünkü damar tıkandıktan sonra 4-6 saat sonra kalp kası hücreleri canlılığını yitirmeye başlıyor ve belli bir süre sonra damar açılsa bile, o bölgedeki hücreler tamamen öldüğü için yarar görecek kas hücresi kalmıyor. Yani hastanın 12 saatten sonra, müdahalelerden yarar görme şansı süratle azalıyor.

Kalp krizinde müdahale etme süresi çok önemli. Göğüs ağrılarında mutlaka doktora gidelim.

New England Journal of Medicine, 7 Aralık  2006