Tam tahıl ile beslenenlerde şeker ve kalp damar hastalığı riski azalıyor

Yapılan çalışmada ortaya çıkan bulgulara göre tam tahıldan zengin beslenenlerde şeker hastalığı ve kalp damar hastalığı riskinin azaldığı görüldü. Orta yaştaki sağlıklı 1000 kişide yapılan çalışmada şeker hastalığı riski için kanda insülin ve hemoglobin A düzeyleri, kalp damar hastalığı riskini hesaplamak için ise homosistein ve kolesterol düzeyleri ölçüldü ve beslenme alışkanlıkları kaydedildi. Tam tahıl ile beslenenlerin şeker hastalığı ve kalp damar hastalığı gelişme riskinin daha az olduğu görüldü.

Bunun nedeninin, tam tahılın lif, mineral, vitamin ve antioksidanlardan daha zengin olması ile ilgisi olduğu düşünülüyor.

American Journal of Clinical Nutrition, February 08, 2006

Editörün notu:

Tam tahıl nedir?

Tahıl taneleri (buğday, pirinç ve mısır, yulaf, çavdar, arpa, sorgum, darı vb) kabuk (kepek), endosperm, germden oluşur. Tam tahılda bunların hepsi bulunur. Oysa öğütme işleminde kepek ve germ nişastalı endospermden ayrılmaktadır ve son öğütmede undan da ayrılmaktadır. Aslında çoğu kişinin tercih ettiği beyaz un ve bundan yapılan beyaz ekmekte tahılın dış kabuğu (kepek) ve germ kısmı bulunmamakta ve bundan dolayı ekmeğin besleyici değeri azalmakta ve vücutta süratli bir şekilde şekere dönüşerek kilo üzerine de olumsuz etkide bulunmaktadır.

Tam tahıl tanelerinin tüketimi kronik hastalıkları önlediği için diyette bulunmaları önerilmektedir. Tam tahıl tanelerinin kanserlere özellikle de mide ve kolon kanseri gibi sindirim sistemi kanserlerine ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucudur. Tam tahılların bileşimi zengindir; iz elementler, fenolik bileşikler ve fitoöstrojenler gibi bileşiklerden dolayı potansiyel hormonal etkileriyle antioksidan fonksiyonları vardır. Tam tahıllar kanser yapıcı maddeleri (karsinojenler) bağlayıcı, glisemik yanıt gücünü azaltıcı etkileri ve diğer potansiyel mekânizmalarıyla hastalıklara karşı koruyucu olabilmektedirler.

Sonuç; demek ki beyaz un sağlıklı değil. Günümüzde büyük marketlerde esmer undan yapılan ekmekler, (saf çavdar ekmeği veya karışık tahıllı ekmekler) rahatlıkla bulunuyor.  Bunları tercih
etmemizde yarar var.

Konula ilgili:
Doğru beslenme
Neler yiyelim? Nasıl yiyelim?