Sporun fazlası zarar!

Egzersiz faydalı: ama fazlası?

Biz doktorlar egzersizin kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, kilo, şeker hastalığı başta olmak üzere bir çok konuda oldukça faydalı olduğunu söyleriz. Tabi ki bu doğru. Ancak bu faydanın elde edilmesi için yapılış şekline dikkat etmek gerekiyor.

Aşırı yapılan egzersiz fayda yerine zarar verebiliyor. İlk maraton koşucularında görülen bu durum, kalp ile ilgili problemlere (ritim bozuklukları, kalp kası kalınlaşmaları ve kalp damarlarında kireçlenmelere -kalsifikasyon-) yol açabiliyor. Yine maraton koşucuları ve profesyonel bisiklet yarışmacıları gibi ağır spor yapanlarda atrial fibrilasyon dediğimiz ritim bozukluğu gelişme sıklığı artıyor.

Kalp sağlığını bozan ağır egzersizin tanımını yapmak ise kolay değil. Maraton koşucuları ve profesyonel bisikletçileri bu gruba koymak kolaysa da, önerilen egzersizlerden daha fazla spor yapanlara nereye kadar izin vereceğimiz açık değil. Koşan insanlara kaç kilometrenin üzerinde koşmamalarını söyleyeceğiz, yine bunlar da çok net değil.

Peki sağlıklı egzersiz miktarı için ne diyeceğiz?  Günümüzde haftada en az 150 dakika orta dereceli egzersizin sağlıklı olduğunu biliyor ve öneriyoruz.

Kaynak: 
Overdosing on Exercise May Be Toxic to the Heart

İlgili Konular:

Egzersiz ile ailevi hipertansiyon riski azalıyor
Kalp İçin Yararlı Egzersizler

Egzersizin sürekli olması, ne kadar yoğun yapıldığından daha önemli