Statinlerin bir yararlı etkisi daha

2008 sonlarının en önemli ve büyük çalışmalarından biri olan JUPİTER çalışmasında kalp damar hastalığı olmayan ve normal LDL kolesterolü (kötü kolesterol) olup kan CRP düzeyleri (iltihabi olayları gösteren bir belirteç) yüksek olan bireylerde bir statin olan rosuvastatin’in ölümcül olan ve olmayan kalp ve beyin damar olaylarını azalttığını gösterdi.

Bu çalışma sonuçları önemliydi. Bilindiği gibi statin grubu kolesterol ilaçları, yüksek LDL kolesterol değerlerini önemli ölçüde düşürüyor ve kalp damar hastalıklarının gelişimini önlüyor (birincil korunma) veya kalp damar hastalığı olanlarda ise bu hastalardaki istenmeyen damar problemlerinin oluşumunu önlüyor veya azaltıyor (ikincil korunma).

Hangi LDL kolesterol değerinin yüksek kabul edileceği de, kişide kalp damar hastalığı olup olmadığına ve risk faktörü sayısına göre değişiyor (Bakınız: Kan Yağlarının Düzeyi Ne Olmalı?). Bunları zaten biliyorduk. Çalışmanın önemli olması; LDL kolesterol düzeyleri normal olan insanlarda bile (CRP yüksek ise) bu grup ilaçlardan birinin, damar problemlerine (kalp veya beyin) bağlı; ölümcül olan veya olmayan  olayları azalttığını göstermiş olması. Tabi akla gelen soru; kimlerin bu ilaçları koruyucu olarak alması gerektiği? Risk faktörleri olup CRP düzeyi yüksek olanlarda, LDL kolesterol normal olsa bile bu ilaçları kullanmak gerektiği ortaya çıkıyor. Bu kararı doktorunuz verecektir.