Kilolu Olduğumuzu Nasıl Anlayacağız?

Konu Başlıkları:

  1. Obezite Nedir?
  2. Obezitede Dünyada ve Bizdeki Durum
  3. Kilolu Olduğumuzu Nasıl Anlayacağız?
  4. Şişmanlığın Nedenleri
  5. Şişmanlık Neden Tehlikelidir?
  6. Obezitede Tedavi

Obezite sınırı

Obeziteyi değerlendirmek ve sınır değerini öğrenmek için en iyi ölçüm vücut kitle indeksini bulmaktır. Bunun içine 2 şeye ihtiyacınız var: kilonuz ve boyunuz.

Vücut Kitle İndeksi (VKİ)

Kilonun durumunu saptamak için çoğunlukla vücut kitle indeksinden (VKİ) [veya Body Mass Index (BMI)] yararlanılır. Vücut kitle indeksi vücut ağırlığının boyun karesine bölünmesiyle elde edilir:

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) (kg/m2)= Vücut Ağırlığı (kg) / Boy (m2)

VKİ:

18.5 altında: Zayıf: yani az miktarda vücut yağına sahipsiniz. Eğer atletseniz bu istenebilir bir durumdur; fakat değilseniz zayıf VKİ seviyesi vücut ağırlığınızın düşük olduğunu gösterir ve bağışıklık sisteminizin zayıflamasına sebep olabilir. Eğer VKİ’niz ve vücut ağırlığınız düşükse kas hacminizi artırmak için sağlıklı bir beslenme ve egzersiz yoluyla kilo almaya çalışmalısınız.

18.5-24.9 arası: Normal: İdeal miktarda vücut yağına sahip olduğunuz anlamına gelir ve bu da uzun ve ciddi hastalık oranın en az olduğu bir hayat demektir. Aynı zamanda bu oran birçok insanın estetik olarak en çekici bulduğu orandır.

25.0-29.9 arası: Hafif Şişman: “İri” sayılırsınız ve diyet ve egzersizle kilo vermenin yollarını aramalısınız. Şu anki kilonuzla çeşitli hastalıklar için risk taşımaktasınız. Beslenme stilinizi değiştirerek ve egzersize daha fazla ağırlık vererek kilo vermelisiniz.

30.0 ve üzeri: Obez (Aşırı şişman): Obez kategorisindesiniz. Sağlıksız bir kilonuz var, bunun getirdiği ve getireceği sağlık sorunlarıyla karşı karşıyasınız demektir. Beslenme stilinizi değiştirerek ve egzersize daha fazla ağırlık vererek kilo vermelisiniz.

Vücut Kitle İndeksinizi Öğrenin

Bel Çevresi

Bel çevrenizi (BÇ), belinizin etrafını şerit metre ile ölçerek belirleyebilirsiniz. Karın bölgenizdeki yağ için iyi bir ölçüm olmasının yanı sıra, kalp hastalıklarına eğilim yönünden daha iyi bir kriterdir. Kalp damar hastalıkları riski, BÇ; erkeklerde 102 cm, kadınlarda ise 88 cm üzerine çıkıldığında artar.

Kalp damar hastalıkları riski, bel çevresinin; erkeklerde 102 cm, kadınlarda ise 88 cm üzerine çıkıldığında artar.

VKİ ile normal ya da fazla kilolu olarak kategorize edilen insanlar için BÇ ölçümü daha faydalı olabilir. Örnek olarak, kas hacmi artmış bir atletin VKİ’si 25 ten büyük olabilir ki bu da onun VKİ ölçeğinde fazla kilolu olarak görünmesine neden olabilir. Fakat BÇ ölçümüne göre bu atlet aslında fazla kilolu değildir.


Şişmanlığın Nedenleri »