Seksi Etkileyen Faktörler

Konu Başlıkları:

 1. Seks Sırasında Kalp Damar Sisteminde Normalde Ne Gibi Değişiklikler Olur?
 2. Kalp Krizi ve Kalp Ameliyatlarından Sonra Cinsel Yaşam
 3. Seksi Etkileyen Faktörler
 4. Sekse Hazırlanmak
 5. Sağlıklı Bir Seks İçin Neler Yapalım
 6. Seks Sırasında Şikayetiniz Olursa

Kalp hastalarında seksi etkileyen faktörler

Psikolojik faktörler

Psikolojik faktörler sekse olan ilgiyi ve kapasiteyi azaltabilir. İyileştikten sonra;

 • Depresif, üzgün ya da korkmuş olabilirsiniz,
 • Uyumakta güçlük çekebilir ya da özellikle gün boyunca fazla uyuyabilirsiniz,
 • Normalden az ya da fazla yiyor olabilirsiniz,
 • Kilo alabilir ya da kaybedebilirsiniz ve hayata karşı ilginiz azalabilir ve, Sürekli yorgun hissedebilirsiniz (özellikle aktiviteden sonra).

Bu hissedilenler yaygındır; fakat genelde kalp ameliyatı ya da krizinden sonra üç ay içinde yok olurlar. Depresif kalmaya devam ederseniz seksle ilgili problemleriniz artabilir.

İstek kaybı çoğunlukla seksin kalp rahatsızlığına yol açacağı şeklinde yanlış bir kanıdan da kaynaklanabilir. Çiftlerin aylarca hatta yıllarca seks yapmamasının sebebi budur; fakat bu doğru değildir; aslında cinsellik ve seks egzersizdir, tedavidir. Önce doktorunuza danışın.

Kalp krizi ya da ameliyatından sonra üç aydan altı aya kadar depresif kalan insanlar depresyonu erken atlatanlara göre çok daha az seks yapmakta ve çok daha az zevk almaktadırlar.

Yaş

Yaşlandıkça seks yapma eğiliminde azalma görülebilir. Fakat ilginiz siz sağlıklı oldukça devam eder. Yaşlanma, erkeklerin ereksiyon yeteneklerini etkileyebilir. Gerçekleşmesi için öncekinden daha fazla zaman ve uyarıcı gerektirdiği için genellikle cinsel yeteneklerinden şüphe etmeye başlarlar.

Kadınlar yaşlandıkça çekiciliklerini kaybettiklerini düşünebilirler. Yaşlı bir kadının vajinası uyarıyla daha az ve daha yavaş bir şekilde kayganlaşır. Yaşlanmayla ilgili endişeleriniz ve kalp rahatsızlığınız cinsel isteğinizi ve performansınızı etkileyebilir.

Fakat bütün bunlar fizyolojiktir, eşlerin karşılıklı anlayışları ile problem olmaktan çıkabilir.

İlaçlar

Kalp rahatsızlıkları için kullanılan bir çok ilaç (hipertansiyon ilaçları, idrar söktürücü ilaçlar, vb) cinsel isteği ve performansı etkileyebilir.

İlaçların yan etkileri sonucu görülebilen problemler:

Erkekler:

 • Erektil disfonksiyon (ereksiyon olmaması),
 • Ereksiyonu devam ettirmede zorluk,
 • Erken boşalma ya da hiç boşalmama.

Kadınlar:

 • Kadınlar yeterli vajinal sıvıya sahip olmayabilirler; bu da ilişkiyi daha acılı hale getirebilir.
 • Bazı kadınlar cinsel olarak uyarılamayabilir (frijit) ya da orgazm olamayabilirler.

Ancak;

Bu değişikliklerin ilaçlar dışında başka sebepleri de olabilir: Özellikle ameliyat veya kalp krizlerinden sonra veya kalp damar hastalığı olduğu öğrenildiğinde sıklıkla psişik nedenlerden dolayı cinsel yaşantıda problemler görülebilmektedir.

Kalp damar hastalıklarında verilen ilaçların her biri önemli etkilere sahiptir ve almanız gerekir. Cinsel problemler görüldüğünde ilacı bırakmayın, mutlaka doktorunuzla konuşun. Utanmayın. Seks insanın en doğal ihtiyacıdır, unutmayın. Doktorunuz problemin ilaca bağlı olduğunu düşünürse ilacın dozunda ya da çeşidinde yapacağı bir değişiklik genelde durumunuzu düzeltir. İlaçların cinsel performans üstüne etkileri ilaç değiştirilirse ortadan kalkar.

Ayrıntılı bilgi:
Cinsel istek ve performansı etkileyen kalp ilaçları

Sekse Hazırlanmak »