Kalp Krizi ve Kalp Ameliyatlarından Sonra Cinsel Yaşam

Konu Başlıkları:

  1. Seks Sırasında Kalp Damar Sisteminde Normalde Ne Gibi Değişiklikler Olur?
  2. Kalp Krizi ve Kalp Ameliyatlarından Sonra Cinsel Yaşam
  3. Seksi Etkileyen Faktörler
  4. Sekse Hazırlanmak
  5. Sağlıklı Bir Seks İçin Neler Yapalım
  6. Seks Sırasında Şikayetiniz Olursa

Kalp krizi ve kalp ameliyatlarından sonra cinsel yaşam nasıl olmalı

Kalp krizi veya kalp ameliyatlarından sonra; kendinizi daha fazla dinleyebilirsiniz. Kalp atışınız, nefes alışınız ya da kas geriliminizin daha fazla farkında olabilirsiniz. Bu normaldir, endişelenmeyin. Eşinize veya sevdiğinize, orgazmı amaçlamadan dokunabilir, okşayabilir ve sarılabilirsiniz. Bu aktiviteler için fazla enerji harcamanıza gerek yoktur ve hastaneden çıktıktan kısa bir süre sonra bunlara  başlayabilirsiniz.

Cinsel birleşme diğer cinsel aktivitelere göre biraz daha fazla enerji gerektirir; bu nedenle doktorunuz sizden kendinizi daha güçlü hissedene kadar beklemenizi isteyebilir.

  • Bir çok insan kalp krizinden ortalama 4 hafta sonra seks yaşantısını sürdürmeye başlayabilir.
  • Kalp ameliyatlarından sonra ise bu süre 2-3 haftadır.

Bu sürelerden sonra yavaş yavaş eski seks yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Bir çok insan eski sıklığında seks yapar; fakat bir kısmı daha az aktif olur. Bunun sebebi endişe, depresyon ya da isteksizlik olabilir. Bu durumda tıbbi tedavi veya danışmanın yardımı dokunabilir.

Kendinize daha fazla güven duydukça, eşinizle kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

Eğer seks için hazır olduğunuzdan emin değilseniz doktorunuz size fiziksel kapasitenizi kontrol etmeniz için bir egzersiz testi yaptırabilir ve bununla doktorunuz, kalp atış hızınıza ve kan basıncınıza göre hazır olup olmadığınıza karar verebilir.

Seksi Etkileyen Faktörler »