Kalbiniz ve Seks

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Kalbiniz ve Seks

Kadınlar ve erkekler 50 yaşından itibaren iktidarsızlaşırlar. Kalp rahatsızlığı geçirdiklerinde her zaman iktidarsızlık ve sekste canlılık yitirimi görülür.

Yanlış: Yaşlı erkekler ereksiyona daha geç ulaşırlar, fakat genelde gençlere göre boşalmalarını daha iyi kontrol edebilirler daha uzun seks yapabilirler.

Menopozdan sonra kadınlar seksten hala zevk alabilirler. Hatta bazı durumlarda daha fazla zevk aldıkları bile görülür. Bu durumun hamile kalma olasılığının olmamasına bağlı olarak endişe edilecek bir durumun da ortadan kalkmasıyla ilgisi olabilir.

Kalp krizinden sonra seks genellikle ani ölümle sonuçlanır.

Yanlış: Bu çok nadir gerçekleşir. Bu durum daha çok evlilik dışı ilişkilerde görülebilir. Evlilik dışı ilişkiler gerçek eşle olandan daha fazla streslidir. Genellikle yeni bir partnere karşı iyi bir performans sergilemek istenir ve fazla enerji harcanır. Bazen, fazla besin ve alkol alınır ve evlilik dışı seks yabancı bir ortamda yapılır. Bütün bunlar stres oluşturan faktörlerdir.

Alkol seks için güçlü bir uyarıcıdır.

Yanlış: Az miktarda alkol gerginliği, korkuyu ve suçluluk duygusunu azaltmada yardımcı olabilir. Bu da performansınızı ve duygularınızı olumlu etkileyebilir. Fakat alkol güçlü bir depresandır. Fazlası performansınızı kötü yönde etkiler. Alkolün uzun süre fazla miktarda kullanılması iktidarsızlık bile yapabilir. İktidarsız hale gelen alkolikler içmeyi bıraktıktan sonra bile düzelemeyebilirler.

Kalp hastası için seks sırasında altta olmak en iyisidir.

Yanlış: Araştırmalar üstte ya da altta olmanın herhangi bir avantajı olmadığını göstermektedir.

Seks yapan birine oranla mastürbasyon yapan birinin kalp atış hızı çok daha azdır.

Yanlış: Mastürbasyon yapanın kalp atış hızı daha düşüktür, ancak aradaki fark fazla değildir.

Kalp krizinden sonra cinsel canlılıkta ve fonksiyonda azalmanın sebebi kalbin, seksin gerektirdiği fiziksel talepleri karşılayamamasıdır.

Yanlış: Birkaç istisna durum dışında kalp krizinin cinsel canlılık ve fonksiyon üzerindeki etkisi fiziksel değil psikolojiktir. Seks sırasında aşırı bir güç harcanmaz. Canlı adımlarla iki kat merdiven çıkmak gibidir.

Eğer seks sırasında göğüs ağrınız meydana gelirse bir daha seks yapmamalısınız.

Yanlış: Seks sırasında kalp hastalarının seksi bırakmalarını gerektirecek kadar ciddi bir göğüs ağrısı olması çok nadirdir. Doktor seksten 15-20 dakika önce dilin altına bir nitrogliserin tableti (ya da eşdeğer başka bir tablet) alınmasını tavsiye edebilir. Doktorunuz göğüs ağrısını durdurmak için düzenli olarak ilaç almanızı ve daha çok düzenli egzersiz yapmanızı isteyebilir.