Kaç Çeşit Egzersiz Vardır?

Konu Başlıkları:

  1. Neden Egzersiz?
  2. Egzersiz ile Ne Kadar Kalori Harcarız?
  3. Egzersiz ve Risk Faktörleri
  4. Kaç Çeşit Egzersiz Vardır?
  5. Kalp İçin Yararlı Egzersizler
  6. Hedef Kalp Hızı Nedir?
  7. Kalp Hastaları İçin Öneriler

Egzersiz çeşitleri:

Egzersizler birkaç farklı kategoride incelenebilir: Kalp damar egzersizleri, kuvvet egzersizleri.

Kalp damar egzersizleri aerobik egzersizler olarak da bilinir. Aerobik egzersizler büyük kas gruplarını harekete geçiren, sürekli ve ritmik özellikli aktivitelerdir. Bu tür egzersizlerle vücut, oksijeni çok daha etkin olarak kullanır ve kalp akciğer ve dolaşım sistemi daha sağlıklı olur. Yürüme, yavaş koşu (jogging), bisiklet, kürek çekme, tenis, futbol, basketbol, yüzme, dans etme bu tür egzersizlerdir. Bunların içinde en kolay ve her zaman yapılabilecek egzersiz, tempolu yürüyüşlerdir.

Kuvvet gerektiren egzersizler ise anaerobik egzersiz olarak bilinir. Bu egzersizlerin kalp damar sistemine yararları yoktur, fakat kas ve kemiklerin sağlıklı ve güçlü olması açısından yapılabilir. Kas gruplarına kısa süreli büyük kuvvetler uygulamak bu egzersizlere örnek olarak verilebilir (ağırlık kaldırma, bir ağırlığa karşı çalışma gibi).

Egzersizin dönemleri:

  1. Isınma (5 dakika): her egzersiz öncesinde 5 dakikalık bir ısınma dönemi olmalıdır. Bu dönemde hafif egzersiz ile vücut egzersize alıştırılır.
  2. Hedef kalp hızında egzersiz (30-60 dakika)
  3. Soğuma (5 dakika): Egzersizi aniden sonlandırma baş dönmesine neden olabileceği için,egzersiz yaptıktan sonra 5 dakika içinde egzersizi yavaşlatıp sonlandırmalıyız.

Kalp İçin Yararlı Egzersizler »