Greyfurt suyu ve ilaçlar

Bu haberi ilk kez 2005 tarihinde yazmıştım. Fakat konunun önemi gün geçtikte arttı ve çıkan bazı yeni ilaçların da bu grup içine girdiği anlaşıldığı için güncelleme gerekli oldu:

Greyfurt suyu bazı ilaçlarla etkileşime girerek tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor. Aslında bu konu uzun süredir biliniyordu. Fakat yeterince vurgulanmadığı için hala hayatı tehdit edici durumlar ortaya çıkıyor. Özellikle yağ düşürücü olarak statin gurubu bazı ilaçları kullanan hastalarda düzenli bir şekilde greyfurt suyu içilmesi durumunda ölümcül yan etkiler görülebiliyor. Son zamanlarda greyfurt ile etkileşime girdiği belirlenen ilaç sayısının arttığı belirtilerek konunun önemi tekrar gündeme getirildi.

Greyfurt suyunun önemi karaciğerde bir çok ilacı metabolize eden sitokrom P-450 3A4 enzimini bloke etmesi. Böylece statinlerin de içinde olduğu 50’den fazla bir çok ilaç (depresyon, hipertansiyon, kanser, ağrı, impotans ve alerji ilaçları gibi) karaciğerde işlenip etkisiz hale getirilemiyor ve kandaki düzeyleri toksik seviyelere çıkarak ölüme kadar gidebilen yan etkileri oluşturabiliyorlar.

Greyfurt suyu ile etkileşime giren kalp hastalıklarında kullanılan ilaçların ayrıntılı listesini burada bulabilirsiniz.

Daha ayrıntılı listeyi (kalp hastalıkları dışında da kullanılan) buradan bulabilirsiniz.

Peki ne yapmalıyız? Her şeyden önce greyfurt suyunun bir çok ilaçla tehlikeli etkileşime girebileceğini bilmeliyiz. Kullandığımız ilaçların içinde böyle bir ilacın olup olmadığını doktorumuza sormalıyız.

Eğer böyle bir ilaç kullanıyorsak o zaman önümüzde 2 yol var: greyfurt suyunu çok seviyorsak, doktorumuza greyfurt suyuyla etkileşime girmeyen başka bir ilaç vermesini isteyebiliriz. Eğer ilacın böyle bir alternatifi yoksa o zaman greyfurt suyundan vazgeçmeliyiz.