Üzüm çekirdeği ekstresi: değeri fazla bilinmeyen doğal ilaç

Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ulvi Zeybek, üzüm çekirdeğinin değerinin yeterince bilinmediğini kaydetti. Üzüm çekirdeğinin başta gelen özelliğini “güçlü bir antioksidan” olarak anlatan Prof. Dr. Zeybek, şu bilgileri verdi: “üzüm çekirdeği tespit edilebilmiş en güçlü antioksidandır. E vitamininden 50, C vitamininden 20 kat daha güçlüdür. Antioksidan özelliği ile vücudumuzda kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan veya dışardan sigara, alkol veya kirli havayla alınan zararlı maddeleri (serbest radikalleri) etkisiz hale getirir. Serbest radikallerin nötralize edilmesini sağlar.”

YaşlanÜzüm çekirdeğimayı geciktiriyor Antioksidanların ayrıca en etkin antiaging (yaşlanmayı geciktirme) gereçlerinden biri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Zeybek, “Antioksidanların yardımı ile hastalıkların oluşumu önlenebilir, hormonal denge korunabilir, yaşlanma süreci geciktirilebilir. Bu da üzüm çekirdeğinin önemini ortaya koymaktadır” dedi.

Tiryakilere birebir B vitamininin de üzüm çekirdeğinde bol miktarda bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Zeybek, “Taze ve kuru üzümün yanı sıra üzüm suyunda yoğun bir şekilde bulunan potasyum minerali ise vücut sıvılarında basınç oluşmasına yardımcı olur ve asit–baz dengesini sağlar. Üzüm çekirdeği ekstresi özellikle sigara içenler için oldukça faydalıdır” dedi. Prof. Dr. Zeybek, buna karşılık üzüme alerjisi olan kişilerin üzüm çekirdeği almaması gerektiğini, hamilelik ve süt vermede henüz çalışma olmadığı için bu durumlarda da önerilmediğini kaydetti.

Konuyla ilgili:

Üzüm, kadınları kalp hastalığından koruyor!

 

Daha ayrıntılı bilgi:

https://www.nutraingredients.com/Article/2005/07/27/Grape-boost-to-women-s-heart-health
https://www.nutraingredients.com/Article/2006/07/21/Red-grape-juice-s-heart-benefits-get-boost