Şeker her zaman tatlı olmuyor!

Kan şekeri yüksekliği kalp hastalığı ve inmeye neden olarak her yıl 3 milyon civarında insanın yaşamını yok ediyor. ABD ve Yeni Zelanda’lı araştırmacıların yaptığı hesaplara göre her yıl 960.000 kişi şeker hastalığından kaybediliyor. Yine şeker yüksekliği, 1.5 milyon insanı kalp hastalığına, 700.000 insanı ise inmeye yol açarak yok ediyor.

Kan şekeri normalden yüksek olup da şeker hastalığı (diyabet) sınırında olmayanlarda (pre-diyabet veya gizli şeker) bile kalp damar hastalıkları gelişme sıklığı oldukça artıyor (Normalde açlık kan şekeri 100 mg/dl’nin altındadır. Eğer kişide pre-diyabet varsa açlık kan şekeri 100-125 mg/dl arasındadır. Eğer kan şekeri 126 mg/dl veya daha yüksekse kişi şeker hastasıdır (Bakınız).

Lancet Dergisinde yayınlanan bir araştırmada Dünyada 52 ülkede toplanan verilere göre, bir yılda, 3.1 milyon insan şeker yüksekliğinden, 2.4 milyon kişi aşırı kilolardan, 4.8 milyon insan sigaradan, 3.9 milyon kişi ise kolesterol yüksekliğinden dolayı kaybediliyor.

Sonuç: Önceden baktırmadıysanız mutlaka açlık kan şekerinize (8 saat açlığı takiben) baktırınız. Açlık şekeriniz pre-diyabet sınırlarında ise, egzersiz (özellikle yürüyüş) ve diyet ile şeker hastalığı gelişimini önleyebilir veya geciktirebilirsiniz.