Kırmızı şarap diğer alkollü içeceklere göre kalbe daha yararlı

Konuyla ilgili yapılan çok sayıda çalışmanın sonuçlarşarap kalbeına göre günde 1 veya 2 kadeh kırmızı şarap kalp için yararlı, daha fazla almanın ise tam aksine olumsuz etkileri ön plana çıkıyor.

Kırmızı şarabın kalp üstüne olumlu etkisi aslında bilinen bir konuydu. Ancak bu etkinin kırmızı şaraptan mı yoksa alkolün genel bir etkisinden mi kaynaklandığı çok net değildi. Son çalışmalarda bu etkinin alkolün genel etkisinden çok kırmızı şaraptan kaynaklandığı ortaya çıktı. Kırmızı şarabın kalp için yararlı etkilerinin, içerdiği polifenoller (Polyphenols) ile ilgili olduğu düşünülüyor. Polifenoller aynı zamanda meyveler, yeşil çay ve çikolatada bulunuyor.

Polifenoller kuvvetli antioksidanlardır ve hücre metabolizması sonucu açığa çıkan tehlikeli serbest radikalleri nötralize ederek hücre yaşlanmasını geciktirmekteler. Polifenoller aynı zamanda aterosklerozun (damar sertliği) ilerlemesini yavaşlatıp damarlarda plak oluşumunu da engelliyorlar.

Kırmızı şarabın yapıldığı kırmızı üzümlerde de bol miktarda polifenol bulunmakta. Bu da kırmızı şaraptaki alkolün kanı inceltici etkisi dışında, içerdiği polifenoller nedeniyle de kalbe yararlı olduğunu gösteriyor.