Kahve kalp hastalığı riskini artırmıyor

Harvard Tıp Fakültesi ve Harvard Toplum Sağlığı Okulu tarafından gerçekleştirilen çok büyük ölçekli bir çalışmada, filtre edilmiş kahvenin kalp hastalığına yol açmadığı saptandı.

Kahve tüketimi ile kalp hastalıkları arasındaki ilişki uzun süredir araştırılmaktaydı ancak sonuçlar tartışılmalıydı. Yani, kahvenin kalp hastalıklarına yol açıp açmadığı netlik kazanmamıştı. Yapılan bu çalışma bu konuya damgasını vuracak nitelikte: Araştırma kalp hastalığı bulunmayan 44.005 erkek ve 84.488 kadında yapıldı. 1980 yılından itibaren bu insanların kahve içme alışkanlıkları, 2-4 yılda bir devamlı izlenerek kaydedildi. Yaklaşık 20 yıllık bir takipten sonra, günde 6 veya daha fazla kahve içenlerde bile, kalp hastalığı gelişme riski, kahve içmeyenlere benzer bulundu.
Ek olarak kafeinli veya kafeinsiz kahve içenlerde kolesterol oranlarında içmeyenlere göre bir artış saptanmadı.

Circulation, 24 Nisan 2006.

Editör Notu: Haber, kahve severleri mutlu edecek nitelikte. Ancak bir kaç konuya değinmek gerekiyor; araştırma ABD’nde yapılmış. Dolayısı ile orada çok tüketilen “filtre kahve” araştırılmış. Bu arada Türk kahvesini sevenler acaba bizde durum nasıl diye düşünecekler. Türk kahvesinde başka bir katkı olmadığı ve Amerikalılar gibi günde bardak bardak içilmediği için, sonuçların bizim Türk kahvesi için de geçerli olabileceğini düşünmek yanlış olmaz sanırım.

Yine önemli bir konu da; kahveye katılan süt, süt tozu vb gibi bir takım katkı maddelerinin kalp damar sağlığına olumsuz etkisi olabileceği unutulmamalı. Yine kahvenin, uyarıcı özelliği olan kafein maddesini içerdiği göz önünde bulundurulmalı. Dolayısı ile bazı durumlarda kahve tüketiminiz, doktorunuz tarafından kısıtlanabilir.