Çocuklarda Üfürümler

SIK SORULAN SORULAR

Çocuklarda üfürümler

Kalpte üfürüm ne demektir?

Doktor bebeğinizin kalbinde üfürüm olduğunu söylediği zaman bu, muayene sırasında kanın kalp içinde akarken oluşturduğu türbülanstan (girdap) kaynaklanan anormal sesler duyduğu anlamına gelir.

Üfürümler neden oluşuyor?

Üfürümler türbülanstan oluşur. Normalde kan, damar içinde ve kalp boşluklarında düzenli olarak akar. Dolayısı ile türbülans oluşmaz. Ancak bazı durumlarda bu düzenli akış bozulur ve türbülans ve buna bağlı üfürümler oluşur:

  • Kan normal akış hızından daha hızlı akıyorsa (anemi -kansızlık-, tirotoksikoz -zehirli guatr-, vb.)
  • Kan normal akışı sırasında dar bir bölgeden geçerse (damar veya kapak darlıkları),
  • Kanın geriye kaçması durumlarında (kapak yetmezlikleri), Damarda birden bir genişlemenin olduğu yerlerde (anevrizmalar -damar balonlaşmaları-),
  • Kalp kapaklarının normal pürüzsüz yüzeyini bozulması ve düzensiz yüzeyli hale gelmesi (romatizmal kapak hastalıkları gibi)

Çocuğumdaki üfürüm neye bağlı olabilir?

Doktor ne tür bir anormalliğin üfürüme yol açtığını, seslerin yüksekliğine (zorlukla duyulabildiği gibi normal kalp seslerini örtebilecek şiddette de olabilir), en iyi duyulduğu noktaya, yayıldığı yerlere, tipine (müzikal ya da titreşimli, sert, haşin, ya da yuvarlanma sesi gibi) dayanarak çoğu kez söyleyebilir.

Çocuğumdaki üfürüm her zaman kalbin anormal olmasına mı bağlı?

Hayır. Çocuklarda bazen kalpte her hangi bir yapısal (organik) bozukluk olmaksızın da üfürüm olabilir. Bu, muhtemelen gelişmekte olan kalbin düzensiz şeklinden kaynaklanır. Bu tür bir üfürüm “masum” ya da “fonksiyonel” olarak adlandırılır ve çoğu kez doktorunuzun steteskop (dinleme aygıtı) ile yaptığı basit bir incelemeyle teşhis edilebilir. Bu üfürümlerde ileri testlere, tedaviye ya da aktivite kısıtlamasına gerek yoktur. Sıklıkla ilerideki yıllarda kalp gelişimini bütünüyle tamamladığında üfürüm de kaybolur.

Çocuğumdaki üfürüm masum değilse ne yapmalıyım?

Masum olmayan üfürümler kalpteki organik bir bozukluğa bağlı olabildiği gibi (doğumsal kalp hastalıkları, kalp kapak hastalıkları vb.), başka bir hastalığın yansıması olarak da görülebilir. (anemi, tirotoksikoz vb.). Bunu doktorunuz size söyleyecek ve takip için önerilerde bulunacaktır. Takip altına alınması gereken kalp üfürümlerinin bazıları çocuk büyüdükçe kendiliğinden kaybolur, ancak bazıları da tıbbi ya da cerrahi tedavi gerektirebilir.

Çocuğumda üfürüm var, nelere dikkat etmeliyim?

Çocuğunuzda aktiviteye engel olabilecek bir kalp hastalığı varsa bunu doktorunuz size söyleyecektir ve tedavi önerecektir. Ancak bir çok durumda üfürümleri olan çocuklar normal aktivitelerini sürdürebilirler – ve sürdürmelidirler-. Bunun istisnası iyi gelişmeyen, ya da egzersiz sırasında nefesi daralan veya moraran çocuklardır.


Ayrıca Bakınız:
Kalp üfürümlerinde nedenler ve şikayetler nedir?
Her kalp üfürümü anormal midir?