banner.jpg (67565 bytes)

menu

evmavi.gif (64 bytes) Ana Sayfa

Konular

Haberler

Sık Sorulan Sorular

Doğru Bilinen Yanlışlar

İlaçlar

New Page 1

EN SON EKLENEN ANKET

EN SON EKLENEN KONULAR

::::   Konular   ::::

tasarim.gif (62 bytes) 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

::::   Son Haberler   ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN ANKET

:::   iletişim   :::

Cinnah Caddesi, 66/4 Çankaya/Ankara.
Tel: (0312) 442 38 38
Faks: (0312) 442 79 79

aramabuyutec.gif (68 bytes)Site İçinde Arama

   

New Page 1

icon_not.gif (244 bytes)
Biliyor musunuz? 
Kalp damar hastalıkları zannedildiği gibi erişkin hastalığı değildir. Çocuk yaşlarda başlamakta ancak şikayetler erişkin yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

EN SON EKLENEN İLAÇLAR

:::: Biraz da Oksijen ::::

smile.gif (1038 bytes)

 Kaos

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN İLAÇLAR

:::: Kardiyolojide İlaçlar ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN DBY

: Doğru Bilinen Yanlışlar :

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN SSS

::::   Mini Test   ::::

Türkiyede kişi başı günlük tuz tüketimi:

a:  5-6 gr
b:  6-10 gr
c:  10-16 gr
d:  16-19 gr
EN SON EKLENEN ANKET
AnkeT

:::: Anket ::::

Doktor tavsiyesi olmadan bitkisel ürünleri;
kullanırım
kullanmam
Sonuçlar ve Diğer Anketler
www.ahmetalpman.com***Haber Oku

Ana Sayfa 
Tüm Sık Sorulan Sorular

 Önemsememiz gereken 5 ağrı

Önemsememiz gereken 5 ağrı

 

Ağrı yaşamımızın bir parçasıdır. Yaşantımızda zaman zaman her hangi bir nedenden dolayı ağrı hissederiz. Ağrı her ne kadar istenmese de, vücudumuzun yolunda gitmeyen durumları bize bildirilmesi için görevlendirdiği bir elçidir. Yaşam için gereklidir. Şüphesiz her ağrının altında ciddi bir problem yatmaz, hatta çoğunlukla yatmaz. Ancak bu durum ağrı olduğunda çoğumuzun bunu önemsememesine yol açar ki, bazen bu ihmalin sonuçları oldukça vahim olabilir. O halde hangi durumlarda zaman geçirmeden sağlık desteği almalıyız. İşte tıbbın tüm dallarında, acil olarak doktor gitmeyi gerektiren ağrılar:

1. Çok şiddetli baş ağrısı:

Hepimizin baş ağrısı olur. Fakat "hayatımdaki en şiddetli baş ağrısı" dedirten baş ağrısı, beyin kanaması veya beyin anevrizması  bulgusu olabilir.

2. Göğüste olup boğaz, çene, omuz kollara yayılan şiddetli ve sıkıştırıcı ağrı:

Kalp krizi bulgusu olabilir. Beraberinde bulantı ve kusma da olabilir. Kalp krizi ağrısını hasta, elini yumruk haline getirip göğsüne koyarak, "göğsüme bir fil oturmuş gibi" diye tarif eder.  Özellikle tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği gibi risk faktörleri varsa kalp krizi olma olasılığı güçlüdür.

3. Sırt ağrısı:

Sırt ağrıları, çoğunlukla kasları ve romatizmal hastalıkları ilgilendirmekle beraber, daha önce benzeri olmayan ve yeni başlayan bir sırt ağrısı, (özellikle risk faktörü olan hastalarda) kalp krizi (neyse ki kalp krizinde sırt ağrısı tek başına sık görülmez) veya kardiyolojinin en acil durumlardan biri olan aort diseksiyonu (aortun tabakaları arasında yırtılma) bulgusu olabilir.

4. Şiddetli karın ağrısı:

Apandisit, safra kesesi problemleri, pankreas iltihabı, ülser veya barsakları besleyen atardamarların darlıkları ile ilgili olabilir.

5. Baldır ağrısı:

Derin bacak toplardamarlarında pıhtı gelişmesi (derin ven trombozu: DVT) 'nin bir göstergesi olabilir. Ağrı ile birlikte o bölgede şişlik de olur.En büyük tehlike burada oluşan pıhtının yerinden kopup akciğer atardamarlarını tıkamasıdır (pulmoner emboli) ki bu ölümcül olabilir. Özellikle ileri yaş, kanser, uzun süreli yatak istirahati veya hareketin az olduğu uzun süreli seyahat, gebelik, DVT'nin sık görülebileceği durumlardır.

 

___

Son gözden geçirilen tarih: 23 Eylül 2010

Bu bilgi 19.4.2010 tarihinde eklenmiş ve 12117 kez okunmuştur.

www

Site Hakkında | Gizlilik | Ben Kimim? | Site Haritası | İletişim

Yeni eklenen yazıları mail ile almak ister misiniz?

www.ahmetalpman.com. Kuruluş tarihi: 2005. Bu site hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer almayan ve girmesini istediğiniz konular için lütfen yazınız:


Twitter'da takip edin