banner.jpg (67565 bytes)

menu

evmavi.gif (64 bytes) Ana Sayfa

Konular

Haberler

Sık Sorulan Sorular

Doğru Bilinen Yanlışlar

İlaçlar

New Page 1

EN SON EKLENEN ANKET

EN SON EKLENEN KONULAR

::::   Konular   ::::

tasarim.gif (62 bytes) 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

::::   Son Haberler   ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN ANKET

:::   iletişim   :::

Cinnah Caddesi, 66/4 Çankaya/Ankara.
Tel: (0312) 442 38 38
Faks: (0312) 442 79 79

aramabuyutec.gif (68 bytes)Site İçinde Arama

   

New Page 1

icon_not.gif (244 bytes)
Biliyor musunuz? 
Dünyadaki şişman erişkinlerin sayısı 1 milyardan fazladır. Obez (aşırı şişman) sayısı ise 300 milyon civarındadır (WHO World Health Report, 2002)

EN SON EKLENEN İLAÇLAR

:::: Biraz da Oksijen ::::

smile.gif (1038 bytes)

 Kaos

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN İLAÇLAR

:::: Kardiyolojide İlaçlar ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN DBY

: Doğru Bilinen Yanlışlar :

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN SSS

::::   Mini Test   ::::

Türkiyede kişi başı günlük tuz tüketimi:

a:  5-6 gr
b:  6-10 gr
c:  10-16 gr
d:  16-19 gr
EN SON EKLENEN ANKET
AnkeT

:::: Anket ::::

Doktor tavsiyesi olmadan bitkisel ürünleri;
kullanırım
kullanmam
Sonuçlar ve Diğer Anketler
www.ahmetalpman.com***Oksijen Oku

Ana Sayfa 
Tüm Oksijenler

 Obezitenin faturası ağır


ABD'de nüfusun yüzde 70'i kilolu ve obezite yılda toplam 117 milyar dolarlık sağlık faturasına, 300 bin erken ölüme neden oluyor. Obezlerin sağlık harcamaları da normal insanlara oranla yılda 732 dolar daha fazla tutuyor. ABD'de sağlık yetkilileri, obez sayısının her 20 yılda bir, iki katına çıktığını belirttiler. Aynı şekilde, yaşları 6-19 arasında bulunan gençlerin yüzde 15'inin de aşırı derecede kilolu olduğu belirtiliyor. Obez gençlerin sayısının 9 milyonu bulduğu ve sayının 1980 yılından bu yana 3 katına çıktığı söyleniyor.

5 YIL ERKEN ÖLDÜRÜYOR

Yapılan son araştırmalar, obezitenin insan ömrünü 5 yıla kadar azalttığını ortaya koyuyor. Telegraph.co.uk'in haberine göre, Batı toplumlarında artık ciddi boyutlarda bir sağlık sorunu haline gelen obezite, 50 yıl içinde bu ülkelerdeki ortalama insan hayatında büyük düşüşlere neden olacak.

TÜM DÜNYADA 1.5 MİLYAR İNSAN

Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil'e göre ABD'de obezite birinci dereceden sosyal ve ekonomik bir tehdit. Hotamışlıgil'e göre, şişmanlığın dünya üzerinde 50 sene öncesine kadarki oranı yüzde 10 civarında. Bugün dünyada 1.5 milyar insan fazla kilolu. Nüfusun ortalama yüzde 25'ini etkiliyor. 50 senede insanın genetik yapısında bir değişiklik olmadı. Değişimin nedeni ise tamamen çevre faktörleri.

TBMM DE ŞİŞMAN

Türkiye'de hızla yayılan obezite için uzmanlar Sağlık Bakanlığı'nın bir an önce faaliyete geçmesi hakkında uyarıyor. Türk Diyabet Vakfı'nın bir araştırması ülkemizde 8.5 milyon obez bulunduğunu gösteriyor. Çoğunluğun 40 yaş altında olmasının büyük risk taşıdığını belirten uzmanlar, obez tedavi merkezleri ve etik kurulunun bir an önce kurulmasını istiyorlar. Türk nüfusunun yüzde 25'i olması gereken kilonun üstünde. Bu oran TBMM'de daha da ön plana çıkıyor. Mart ayında Sağlık Bakanlığı tarafından Meclis'te yapılan sağlık taramasında da milletvekillerinin yüzde 20'sinin obezite sınırında olduğu görüldü. Milletvekillerinden sadece 13'ü olması gereken kiloda.

Gültekin Kara

(Sayın Kara'nın bu yazısı 13 Ağustos 2005 tarihli Akşam gazetesinde yayımlanmıştır.)

Bu oksijen 13.08.2005 tarihinde eklenmiş ve 4493 kez okunmuştur.

www

Site Hakkında | Gizlilik | Ben Kimim? | Site Haritası | İletişim

Yeni eklenen yazıları mail ile almak ister misiniz?

www.ahmetalpman.com. Kuruluş tarihi: 2005. Bu site hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer almayan ve girmesini istediğiniz konular için lütfen yazınız:


Twitter'da takip edin