banner.jpg (67565 bytes)

menu

evmavi.gif (64 bytes) Ana Sayfa

Konular

Haberler

Sık Sorulan Sorular

Doğru Bilinen Yanlışlar

İlaçlar

New Page 1

EN SON EKLENEN ANKET

EN SON EKLENEN KONULAR

::::   Konular   ::::

tasarim.gif (62 bytes) 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

::::   Son Haberler   ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN ANKET

:::   iletişim   :::

Cinnah Caddesi, 66/4 Çankaya/Ankara.
Tel: (0312) 442 38 38
Faks: (0312) 442 79 79

aramabuyutec.gif (68 bytes)Site İçinde Arama

   

www.ahmetalpman.com***Konu Oku

 
Tüm Konular

printer.GIF (890 bytes) Bu Konuyu Yazdır

previous_arrows.gif (61 bytes)Geri
» KALP DAMAR HASTALIKLARI TANISINDA SON YÖNTEMLER
Stres Ekokardiyografi


Konu Başlıkları:

  1. Kalp Damar Hastalıklarında Tanı: Klasik Yöntemler

  2. Elektron Beam Tomografi (EBT)

  3. Çok Kesitli (multi-slice) Bilgisayarlı Tomografi

  4. Magnetik Rezonans Anjiyografi (MRA)

  5. Karotis Doppler Ultrasonografi

  6. Stres EkokardiyografiEkokardiyografi ile çeşitli stres testlerinin kombine edilmesi, stres sırasında ortaya çıkan yeni duvar hareket bozukluklarını görmemizi sağlayarak damar hastalığını ortaya koyabilir. Stres ile ortaya çıkan bölgesel kansızlığa bağlı gelişen bölgesel duvar hareket anormalliklerinin saptanması testin esasını oluşturur. Böylece test sırasında kansız kalan bölge ve sorumlu damar saptanabilir.

Uygulanan stres türleri egzersiz ve ilaçlı (farmakolojik) olarak iki ana gruba ayrılır. Egzersiz ekokardiyografisi uygulaması pratik olmadığından farmakolojik stres yöntemleri daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yaygın şekilde kullanılan ilaç, miyokardiyal (kalp kası) oksijen gereksinimini arttıran dobutamindir. Stres ekokardiyografide normalde, kalbin kasılmasında artış (hiperkinezi) olması gerekir. Tam tersine test sırasında bölgesel olarak kasılma azalması veya sol ventrikülün genişlemesi pozitif (anormal) kabul edilir.

Stres ekokardiyografi sintigrafik yöntemler ile karşılaştırıldığında duyarlılığı (hastalık olduğunu gösterme oranı) hafif düşük, özgüllüğü (hastalık olmadığını gösterme oranı) hafif yüksektir ancak sintigrafik yöntemlere göre daha ucuzdur. Stres ekokardiyografi, kalp damar hastalığının tedavisi sonrasında bölgesel iskeminin (kan akım azlığı) ortadan kalktığını gösterebilmesi yanı sıra infarktüs sonrası tekrarlayıcı iskemi riski olan olguları saptamada egzersiz stres testine göre daha üstündür.

Miyokardiyal canlılığının değerlendirilmesinde dobutamin stres ekokardiyografi en sık tercih edilen testlerden biridir.

Stres ekokardiyografinin en önemli dezavantajları oldukça fazla deneyim gerektirmesi ve bazı hastalarda kaliteli görüntülerin elde edilmesindeki güçlüktür.


Sayfa
previous_arrows.gif (61 bytes)Geri

Bu konu 03.08.2005 tarihinde eklenmiş ve 29095 kez okunmuştur.

www

Site Hakkında | Gizlilik | Ben Kimim? | Site Haritası | İletişim

Yeni eklenen yazıları mail ile almak ister misiniz?

www.ahmetalpman.com. Kuruluş tarihi: 2005. Bu site hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer almayan ve girmesini istediğiniz konular için lütfen yazınız:


Twitter'da takip edin