banner.jpg (67565 bytes)

menu

evmavi.gif (64 bytes) Ana Sayfa

Konular

Haberler

Sık Sorulan Sorular

Doğru Bilinen Yanlışlar

İlaçlar

New Page 1

EN SON EKLENEN ANKET

EN SON EKLENEN KONULAR

::::   Konular   ::::

tasarim.gif (62 bytes) 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

::::   Son Haberler   ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN ANKET

:::   iletişim   :::

Cinnah Caddesi, 66/4 Çankaya/Ankara.
Tel: (0312) 442 38 38
Faks: (0312) 442 79 79

aramabuyutec.gif (68 bytes)Site İçinde Arama

   

www.ahmetalpman.com***Konu Oku

 
Tüm Konular

printer.GIF (890 bytes) Bu Konuyu Yazdır

previous_arrows.gif (61 bytes)Geri
» BACAK VE KOLLARA AİT ATARDAMAR HASTALIKLARI
Buerger Hastalığı (tromboanjitis obliterans)


Konu Başlıkları:

  1. Bacak ve kollara ait atardamar hastalıkları: toplu bakış

  2. Bacakların ateroskleroza bağlı atardamar hastalıkları

  3. Buerger Hastalığı (tromboanjitis obliterans)


Orta ve küçük çaplı damarları tutan ateroskleroz olmadan, arter ve venlerin iltihabı sonucu daralma ve tıkanmalar  oluşturan bir damar hastalığıdır. Küçük damarları tuttuğu için sıklıkla parmaklarda iyileşmeyen yaralara, gangrenlere neden olur.

Tam olarak neden geliştiği bilinmemekle birlikte sigara ile çok yakından ilgili olduğu ispatlanmıştır. Muhtemelen tütünün damar iç yüzündeki hücrelere direk toksik etkisi veya tütüne karşı bu hücrelerin aşırı duyarlılığı söz konusudur. Bundan dolayı sigaranın yoğun tüketildiği akdeniz, ortadoğu ve asyada sık görülür. Erkeklerde ve özellikle 40-45 yaşlarında daha sıktır. Bu yörelerde görülebilen bacakları ve hatta bacak+kolları olmayan genç erkeklerdeki bu tablodan çoğunlukla Buerger Hastalığı sorumludur.

Şikayet ve bulgular:

Hastalık çoğunlukla kol ve/veya bacakların uç kısımlarında (parmaklarda) başlar ve ilerde yukarılara doğru ilerleyebilir. Çok erken dönemlerde yüzeyel tromboflebit görülebilir. Bu durumda o bölgede cillte kızarıklık sertleşme ve ağrı olacaktır. Parmaklarda dolaşım bozukluğuna bağlı bulgular çıkar: ağrı, renk değişikliği ve daha ilerde iyileşmeyen yaralar oluşur. En son tablo dolaşım bozukluğuna bağlı gangren oluşmasıdır.

Uçlarda (ayak veya el parmakları), renk değişikliği, ağrı ve ileride iyileşmeyen yaralar çıkması Buerger hastalığı için oldukça tipiktir.

Buerger hastalığında el ve ayaklarda öncelikler uç kısımlarda (yani parmaklarda) ki atardamarlar kalınlaşır iç boşlukları daralır ve pıhtılar meydana gelerek tıkanır. Damarın tıkanmasıyla bu bölge beslenemez, renk değişikliği (mor-kırmızı daha sonra siyahlaşır), ağrı, iyileşmeyen yara, infeksiyon ve gangren gelişir. Gangren geliştiğinde o bölgeyi cerrahi olarak çıkarmak gerekir. Olay önceleri parmaklarda iken ileri durumlarda bileklere hatta kol ve bacağın kendisine kadar uzanır. Fotoğraf: Buerger hastalığına bağlı ayak parmaklarında tipik bulgular: Sol ayak başparmağı, 2. ve 5. parmaklarda kan azlığına bağlı tırnak şekil bozuklukları, iyileşmeyen yaralar (ülserler). Aynı zamanda bu parmaklarda şiddetli ağrı da vardır.

Bacaklarda, kollara göre çok daha sık görülür. Bazen hem bacaklarda hem de kollarda bulgular çıkar. Yürümekle yalnızca ayakta ağrı olması, ortopedik problemlerle karıştırılabilir.

Ayırıcı tanıda kol ve bacak damarlarında darlık ve tıkanıklık yapan diğer hastalıklar düşünülmeli (ateroskleroz, pıhtı ile tıkanmalar, damar iltihabı (vaskülit)  yapan hastalıklar, kronik böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, Raynaud vb).

Tanının kesin konulamadığı durumlarda damar filmi (anjiyografi) çekilebilir.

 

Tedavi:

Damarda oluşan değişiklikleri geri döndürmek mümkün değildir. Sigaranın KESİNLİKLE bırakılması son derece önemlidir. Sigaranın ve tütünün  herhangi bir formunun bırakılması (sigara bırakmak için nikotin çiğnenmesi veya deriye yapıştırılması dahil)  ispatlanmış tek tadavi yöntemini oluşturur. Böylece hastalığın daha kötüye gitmesi yavaşlatılmış ve parmaklarda gangrenin  gelişmesiyle amputasyon (kesilme) riski de azaltılmış olur. Bunun dışında yara gelişmişse yara bakımı önemlidir.

Yazıya aslında gerek yok: fotoğraf, Buerger hastalığı ile sigaranın ilişkisini çok iyi açıklıyor.

Parmaklarda kansızlık bulgularının (ağrı, renk değişikliği, yara) olduğu durumlarda spazm giderici, damar genişletici ve pıhtı önleyici ilaçlar da tedavide kullanılır.

Hastalığa yakalanan damarların çok ince olması nedeniyle cerrahi olarak bypass yapılmasının sonuçları iyi değildir ve nadiren uygulanır.

Sonuç olarak tedavide sigaranın kesilmesi dışında yararlılığı %100 ispatlanmış bir yöntem yoktur. Sigaraya devam halinde hastaların %40-50'sinde ampütasyon (parmakların, el, kol veya bacağın kesilmesi) gerekir.

___

Son gözden geçirilen tarih: 01 Mart 2012

Sayfa
previous_arrows.gif (61 bytes)Geri

Bu konu 01.03.2012 tarihinde eklenmiş ve 16291 kez okunmuştur.

www

Site Hakkında | Gizlilik | Ben Kimim? | Site Haritası | İletişim

Yeni eklenen yazıları mail ile almak ister misiniz?

www.ahmetalpman.com. Kuruluş tarihi: 2005. Bu site hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer almayan ve girmesini istediğiniz konular için lütfen yazınız:


Twitter'da takip edin