banner.jpg (67565 bytes)

menu

evmavi.gif (64 bytes) Ana Sayfa

Konular

Haberler

Sık Sorulan Sorular

Doğru Bilinen Yanlışlar

İlaçlar

New Page 1

EN SON EKLENEN ANKET

EN SON EKLENEN KONULAR

::::   Konular   ::::

tasarim.gif (62 bytes) 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

::::   Son Haberler   ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN ANKET

:::   iletişim   :::

Cinnah Caddesi, 66/4 Çankaya/Ankara.
Tel: (0312) 442 38 38
Faks: (0312) 442 79 79

aramabuyutec.gif (68 bytes)Site İçinde Arama

   

www.ahmetalpman.com***Konu Oku

 
Tüm Konular

printer.GIF (890 bytes) Bu Konuyu Yazdır

previous_arrows.gif (61 bytes)Geri
» BACAK VE KOLLARA AİT ATARDAMAR HASTALIKLARI
Bacakların aterosleroza bağlı atardamar hastalıkları


Konu Başlıkları:

  1. Bacak ve kollara ait atardamar hastalıkları: toplu bakış

  2. Bacakların ateroskleroza bağlı atardamar hastalıkları

  3. Buerger Hastalığı (tromboanjitis obliterans)


Bacaklardaki atardamar hastalıklarına "periferik arter hastalıkları (PAH)" diyoruz. Bu hastalıkların büyük bir bölümü ateroskleroz sonucu meydana gelir. Ateroskleroz atardamarları tutan ve ilerde tam tıkanmaya kadar giden değişiklikler oluşturan bir hastalıktır. Ateroskleroz, aslında başta kalp ve beyin olmak üzere, vücudumuzdaki  tüm atardamarları ilgilendiren ve hepsini değişik derecelerde hastalandırabilen bir hastalıktır.

Bacak atardamarında ateroskleroz gelişmesi.


Görülme sıklığı

40 yaşından itibaren ilerleyen yaşla birlikte sıklığı da artar. Yaşlı popülasyonda sık görülen hastalıklardan biridir. Sıklık 50-59 yaşları arasında %2.5, 60-69 yaşları arasında %4.7, 70 yaş üstünde ise %14.5'tur. Ateroskleroz yönünden risk faktörüne sahip olanlarda görülme sıklığı daha fazladır.

PAH'ının görülme sıklığının yüksek olduğu hasta grubu:

  • 70 yaş üstünde olanlar

  • 50-69 yaş arasında olup sigara içen şeker hastaları

  • 40-49 yaş arasında olup en az 1 risk faktörüne sahip hastalar

  • Yürüme ile (veya ilerlemiş hastalıkta istirahatte iken bile) bacakta ağrı olması

  • Bacaktaki nabızların zor alınması veya alınmaması

  • Başka organ damarlarında (kalp, beyin, böbrek) ateroskleroz bulunması


Şikayet ve bulgular

Hastaların büyük bir kısmında başlangıçta şikayet yoktur. Bacak atardamarında hastalık olduğu muayene ile saptanır. Hastalık ilerledikçe bacak kaslarına gelen kan azalır ve özellikle enerji ihtiyacının arttığı durumlarda (yürüme, koşma) bacaklarda ağrı meydana gelir. Bu ağrı PAH'ının tipik işaretidir ve klodikasyo (claudicatio) denir (tam adı: claudicatio intermittens). Ağrıyan bölge, bacak atardamarının hangi düzeyde darlık veya tıknam gösterdiği ile ilgili olarak kaba ette, kalçada, uylukta, baldırda veya ayakta olabilir. Ağrı başlangıçta koşma veya yürüme ile gelir ve istirahatle geçer, hastalık ilerleyip ilgili bölgeye giden kan azaldıkça ağrı istirahatte de olmaya başlar.

Yürümekle ağrı oluşması, damar hastalıkları dışında da (toplar damar hastalıkları, bacak sinirlerine ait bozukluklar (nöropati), bel omurlarında ve disklerindeki problemler, kas veya kemiklere ait hastalıklar vs) oluşabilir ve ayırıcı tanıda akla gelmesi gerekir.

Hastalığın en son aşaması, artık kan akışının ayak kas hücrelerinin canlılığını sağlamaya yetmeyecek kadar azalmasıdır. Bu durumda doku ölümü (gangren) meydana gelir.

Bacağın kaybına kadar gidebilen kritik derecede hastalık 50 yaş üstündeki hastaların %1-2'inde görülür. Hastalığın bacak kaybına gidecek kadar ilerlemesi şeker hastalarında, sigara içenlerde, böbrek hastalarında, kalp yetmezliği hastalarında ve uzun süre soğuğa maruz kalanlarda daha sıktır.

Bacak muayenesinde nabızın zor hissedildiği veya kaybolduğu, deri kıllarında dökülme, tırnak uzamasında gecikme, tırnak şekil bozuklukları, renk değişiklikleri (soluklaşma, mor-kırmızı, mor), iyileşmeyen yaralar, son dönemde ise gangren görülür.


Tanı

Tanı koymak zor değildir. Özellikle risk faktörlerine sahip olan kişilerde yürüme ile gelen bacak ağrıları PAH'ını akla getirir. Muayenede basitçe kol-ayak bileği arasındaki kan basıncı farkı (ABI) bize hastalık olup olmadığını gösterir. Hastalığın tam olarak nerede olduğu, yaygınlığı vs gibi özellikleri araştırmak için, Doppler ultrason veya anjiyografi yapılır. Aynı zamanda bunlar tedaviyi planlamak için de gereklidir.

Bacak atardamarlarının anjiyografisinde, sağ bacak diz üstünde önemli derecede darlık (A ile işaretli) görülüyor.


Tedavi

Hastalığın oluşturduğu şikayet, hastalığın yeri ve yaygınlığına göre ilaç tedavisi (damar genişletici, kan sulandırıcı), cerrahi tedavi veya balon ve/veya stent planlanır.

A: bacak atardamarında arka arkaya 2 önemli darlık görülüyor, B: darlık bölgesi, üzerinde stent olan balon ile genişletilip stent yerleştiriliyor. C: stent sonrası darlıkların ortadan kalkması. 

___

Son gözden geçirilen tarih: 01 Mart 2012

Burger Hastalığı (tromboanjitis obliterans) »

Sayfa
previous_arrows.gif (61 bytes)Geri

Bu konu 01.03.2012 tarihinde eklenmiş ve 15550 kez okunmuştur.

www

Site Hakkında | Gizlilik | Ben Kimim? | Site Haritası | İletişim

Yeni eklenen yazıları mail ile almak ister misiniz?

www.ahmetalpman.com. Kuruluş tarihi: 2005. Bu site hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer almayan ve girmesini istediğiniz konular için lütfen yazınız:


Twitter'da takip edin