banner.jpg (67565 bytes)

menu

evmavi.gif (64 bytes) Ana Sayfa

Konular

Haberler

Sık Sorulan Sorular

Doğru Bilinen Yanlışlar

İlaçlar

New Page 1

EN SON EKLENEN ANKET

EN SON EKLENEN KONULAR

::::   Konular   ::::

tasarim.gif (62 bytes) 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

::::   Son Haberler   ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN ANKET

:::   iletişim   :::

Cinnah Caddesi, 66/4 Çankaya/Ankara.
Tel: (0312) 442 38 38
Faks: (0312) 442 79 79

aramabuyutec.gif (68 bytes)Site İçinde Arama

   

www.ahmetalpman.com***Konu Oku

 
Tüm Konular

printer.GIF (890 bytes) Bu Konuyu Yazdır

previous_arrows.gif (61 bytes)Geri
» YÜKSEK RAKIM VE KALP HASTALIKLARI
Yüksek rakımın kalp hastalıklarına etkisi

Konu Başlıkları:

  1. Yüksek rakım nedir? Yükseklerde neler oluyor?
  2. Yüksek rakımın kalp hastalıklarına etkisi

Yüksek rakım, kalp hastaları için ciddi olabilecek sonuçlara yol açabilir. Problemler oksijen azlığı ile ilgilidir.

İsviçre'nin ünlü kayak ve yürüyüş merkezlerinden Zermatt / Gornergrat (rakım 3100m). Arkada Matterhorn Dağı görülüyor (zirve 4478 m)

Koroner kalp hastalığı

Kalp damarlarında darlık bulunan hastaların 1500 metre üzerinde geçici olarak (yürüyüş, gezi, vb) bulunma istekleri mutlaka doktoru tarafından değerlendirilmelidir. Kalp damarlarında ciddi darlık bulunan hastaların bu yüksekliğe çıkması ve hareket etmesi yürüyüş, egzersiz vb. sakıncalı olabilir.

Kalp yetmezliği veya sol karıncığında (ventrikül) kasılma bozukluğu olan hastalar

Bir çok nedenden ötürü bu hastaların yüksek rakımlı yerlere çıkması sakınca doğurabilir. Özellikle istirahatte veya ufak aktivitelerde nefes darlığı ve yorgunluk hisseden kalp yetmezlikli hastalar yüksek rakımdan kaçınmalıdır. Ama burada bir genelleme yapmak mümkün olmadığından bu kararı hastayı izleyen doktor vermelidir.

Ritim bozukluğu

Yüksek rakıma birden çıkmak özellikle yaşlı hastalarda ritim bozukluğu ortaya çıkarabilir veya artırabilir. Onun için ritim bozukluğu olduğu bilinen veya zor kontrol altına alınmış hastaların bundan kaçınması uygun olur.
Koroner arter hastası veya kalp yetmezliği olan hastalar yüksek rakımda bulundukları sürece özellikle ilk 3-5 gün kendini fazla yormamalıdır.

Kalp pili

Kalp pili olan hastalar için yüksekliğin olumsuz bir etkisi yoktur.

Doğumsal kalp hastalıkları

Kalbin sağ ve sol boşlukları arasında olan anormal açıklık (atrial septal defekt, patent foramen ovale, patent duktus arteriosus gibi) olan hastalarda, yüksek rakımdaki düşük oksijen seviyeleri, akciğer atardamarlarındaki (pulmoner arter) basıncı artırıp (pulmoner hipertansiyon) normalde soldan sağa doğru olan geçişi (şant) tersine çevirebilir. Bu da kanın oksijen seviyesini daha da düşürür ve paradoks emboli (küçük dolaşımda olabilen bir embolinin büyük dolaşıma geçmesi) riskini artırabilir. Ama burada anormal açıklığın derecesi ve hastanın durumu önemli olduğu için doktor önerisine göre hareket etmelidirler.

Kan basıncı, hipertansiyon ve rakım

Yüksekliğin kan basıncına etkisi değişkendir. Hipertansiyonu olmayan kişilerde yükseklik, kan basıncında önemli olmayan düşme veya yükselmeler oluşturur. Kan basıncı sınırda yüksek olan (140/90 mmHg) olup ilaç almayan hastalarda artan yükseklikle birlikte hipertansiyon ortaya çıkabilir. Hipertansiyonu olan hastalarda da ise yüksek rakımla birlikte bir kaç hafta kan basıncı daha yüksek seyredebilir ve ilaç dozlarının ayarlanması (artırılması veya ek ilaç verilmesi) gerekebilir. Sonuç olarak normal kan basıncı olanlarda yüksek rakımla kan basıncında kayda değer bir değişiklik olmaz. Sınırda veya yüksek tansiyonlu olan hastaların ise kan basınçlarını mutlaka düzenli izlemeleri ve gerekirse doktorlarıyla görüşerek ilaç dozlarını aşağılara ininceye kadar ki zaman içinde ayarlamaları gerekir.

Kaynaklar ve daha ayrıntılı bilgi için (ingilizce):
http://www.aafp.org/afp/980415ap/harris.html
http://www.ismmed.org/index.php/normal-acclimatization.html?expandable=1&subexpandable=2
http://www.altitudemedicine.org

___

Son gözden geçirilen tarih: 09 Eylül 2012

Sayfa
previous_arrows.gif (61 bytes)Geri

Bu konu 19.11.2008 tarihinde eklenmiş ve 28452 kez okunmuştur.

www

Site Hakkında | Gizlilik | Ben Kimim? | Site Haritası | İletişim

Yeni eklenen yazıları mail ile almak ister misiniz?

www.ahmetalpman.com. Kuruluş tarihi: 2005. Bu site hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer almayan ve girmesini istediğiniz konular için lütfen yazınız:


Twitter'da takip edin