banner.jpg (67565 bytes)

menu

evmavi.gif (64 bytes) Ana Sayfa

Konular

Haberler

Sık Sorulan Sorular

Doğru Bilinen Yanlışlar

İlaçlar

New Page 1

EN SON EKLENEN ANKET

EN SON EKLENEN KONULAR

::::   Konular   ::::

tasarim.gif (62 bytes) 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

::::   Son Haberler   ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN ANKET

:::   iletişim   :::

Cinnah Caddesi, 66/4 Çankaya/Ankara.
Tel: (0312) 442 38 38
Faks: (0312) 442 79 79

aramabuyutec.gif (68 bytes)Site İçinde Arama

   

www.ahmetalpman.com***Konu Oku

 
Tüm Konular

printer.GIF (890 bytes) Bu Konuyu Yazdır

previous_arrows.gif (61 bytes)Geri
» KORONER ANJİYOGRAFİ
Koroner Anjiyografide Kalp Damarlarının Görünümü

Konu Başlıkları:

  1. Koroner Anjiyografi Nedir?

  2. Koroner Anjiyografi Nasıl Yapılır?

  3. Koroner Anjiyografi Hangi Durumlarda Yapılır?

  4. Koroner Anjiyografide Kalp Damarlarının Görünümü


Anatomik olarak kalpte görülen damarlar ile anjiyografi de görülen damar görüntüleri biraz farklılık taşır. Anatomik olarak bir kalbi alıp bakarsak, kalbin dış yüzünde kırmızı renkte atardamarları görebiliriz. Koroner anjiyografide ise damarın içine röntgen ışınlarını geçirmeyen (absorbe eden) özel bir ilaç (opak madde) verdiğimiz ve öyle görüntü aldığımız için damarların iç yüzünü görünür hale getiririz. Dolayısı ile dışarıdan görünmeyen darlıklar görünür hale gelir.

Bir de normalde anatomik olarak kalbe bakarken yalnızca gözümüzün önünde olan damar kısmını görebilirken ve arkada seyredenleri göremezken, koroner anjiyografide opak madde tüm damarı boylu boyunca geçebileceği için (damar tıkalı değilse) damarı seyri boyunca (kalbin arkasında, önünde veya yan tarafında olmuş farketmez) görebiliriz. Damarları ayrıntılı olarak görüntüleyebilmek için değişik açılarda birden fazla görüntü alınır.


Burada sol sistemin (sol ön inen arter -LAD- ve sirkumfleks arterin -Cx- , bakınız kalbin anatomisi) sol ön oblik (üst resim)ve sağ ön oblik (alt resim) pozisyonlarda anatomik görünümleri (sol taraf) ve koroner anjiyografik görünümleri (sağ üstteki siyah beyaz küçük resimler) görüyoruz. Sol ön inen arter (LAD) kalbin en büyük bölümünü kanlandıran arterdir.

Septal ve diagonal dallar LAD'nin, obtus ve atrioventriküler dallar ise Cx'indir.

 

Burada ise sağ koroner arteri (RCA) görüyoruz. Üst resim sol ön oblik, alt resimde ise sağ ön oblik pozisyonlarda anatomik ve anjiyografik (siyah beyaz olanlar) görüntüleri gösteriyor. Ayrıca sağ koroner arterin çeşitli dalları da gösterilmiştir.

Anatomik resimlerde, damarların kalbin arkasında kalan ve normalde görünmemesi gereken kısımları, anlama kolaylığı açısından açık renkte gösterilmiştir. 

Sayfa
previous_arrows.gif (61 bytes)Geri

Bu konu 21.09.2008 tarihinde eklenmiş ve 37612 kez okunmuştur.

www

Site Hakkında | Gizlilik | Ben Kimim? | Site Haritası | İletişim

Yeni eklenen yazıları mail ile almak ister misiniz?

www.ahmetalpman.com. Kuruluş tarihi: 2005. Bu site hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer almayan ve girmesini istediğiniz konular için lütfen yazınız:


Twitter'da takip edin