banner.jpg (67565 bytes)

menu

evmavi.gif (64 bytes) Ana Sayfa

Konular

Haberler

Sık Sorulan Sorular

Doğru Bilinen Yanlışlar

İlaçlar

New Page 1

EN SON EKLENEN ANKET

EN SON EKLENEN KONULAR

::::   Konular   ::::

tasarim.gif (62 bytes) 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

::::   Son Haberler   ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN ANKET

:::   iletişim   :::

Cinnah Caddesi, 66/4 Çankaya/Ankara.
Tel: (0312) 442 38 38
Faks: (0312) 442 79 79

aramabuyutec.gif (68 bytes)Site İçinde Arama

   

New Page 1

icon_not.gif (244 bytes)
Biliyor musunuz? 
Kolesterol yüksekliği yılda 4 milyondan fazla erken ölümlere neden olmaktadır. (WHO World Health Report, 2002)

EN SON EKLENEN İLAÇLAR

:::: Biraz da Oksijen ::::

smile.gif (1038 bytes)

 Kaos

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN İLAÇLAR

:::: Kardiyolojide İlaçlar ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN DBY

: Doğru Bilinen Yanlışlar :

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN SSS

::::   Mini Test   ::::

Türkiyede kişi başı günlük tuz tüketimi:

a:  5-6 gr
b:  6-10 gr
c:  10-16 gr
d:  16-19 gr
EN SON EKLENEN ANKET
AnkeT

:::: Anket ::::

Doktor tavsiyesi olmadan bitkisel ürünleri;
kullanırım
kullanmam
Sonuçlar ve Diğer Anketler
www.ahmetalpman.com***Haber Oku

Ana Sayfa 
Tüm Haberler

 Hastalar kan sulandırıcı ilaç dozunu kendileri ayarlayabilir


Ağızdan alınan kan sulandırıcı ilaçların (coumadin, orfarin) oldukça önemli kullanım alanları bulunuyor (atrial fibrilasyon gibi ritim bozukluklarında kalp içinde pıhtı gelişmemesi için, yapay metal kalp kapağı takılan hastalarda kapakta pıhtı oluşmaması için, beyin damar hastalığı geçiren hastaların bazılarında olay tekrarlamaması için vb). (Bakınız: Coumadin). Bu kadar önemli ilaç olmalarına rağmen ağızdan alınan kan sulandırıcı ilaçların dozunun ayarlanması oldukça zor bir iştir. Belirli zamanlarda kan testlerinin yapılması (protrombin zamanı veya İNR) ve çıkan sonuca göre ilaç dozunun ayarlanması gerekir. Çünkü ilacın kan düzeyi çok olursa kanamalara neden olurken (vücutta kendiliğinden gelişen morluklar, idrardan, burundan, kanama vs) düzeyi az olursa da beklenen etki sağlanmaz ve felçlere neden olabilen pıhtılar gelişebilir. Onun için etkili kan düzeyinin elde edilmesi son derece önem taşır. Etkili olan ilaç dozu kişiden kişiye değiştiği, çok fazla ilaç ve yiyeceklerle etkileştiği ve hatta aynı kişide bile zaman içinde etkinlik değişebileceği için belirli zamanlarda (10-30 günde bir) kan testlerinin yapılması gerekir.

Hastanın belli zamanlarda laboratuara gidip kan vermesi, kan testinin her laboratuarda yapılamaması, yapılsa bile kanın alınma şeklinden laboratuarda çalışılmasına kadar özen isteyen bir test olduğundan her sonuca güvenilmemesi bu ilacı kullanmanın zorluklarını oluşturuyor.

Bundan dolayı hastaların evinde şeker ölçüm cihazları gibi kan testlerini kendilerinin yapması için cihazlar geliştirildi. İngiltere'de Oxford Üniversitesinde yapılan açıklamaya göre, Avrupa, Kanada ve ABD'de yapılan çalışmalarda hastaların evlerinde bu ölçüm cihazlarıyla kendi ilaçlarını kendilerinin ayarlamasının (doktorunun önerileri doğrultusunda) oldukça güvenilir olduğu ispat edildi.

Editör Notu:

İNR ve protrombin zamanı ölçüm cihazları, şeker ölçüm cihazlarına benziyor. Parmak ucundan alınan kanı cihazın saniyeler içinde okumasıyla sonuç elde ediliyor. Bu cihazlar ülkemizde de bulunuyor.


Bu haber 14.2.2006 tarihinde eklenmiş ve 16158 kez okunmuştur.

www

Site Hakkında | Gizlilik | Ben Kimim? | Site Haritası | İletişim

Yeni eklenen yazıları mail ile almak ister misiniz?

www.ahmetalpman.com. Kuruluş tarihi: 2005. Bu site hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer almayan ve girmesini istediğiniz konular için lütfen yazınız:


Twitter'da takip edin