banner.jpg (67565 bytes)

menu

evmavi.gif (64 bytes) Ana Sayfa

Konular

Haberler

Sık Sorulan Sorular

Doğru Bilinen Yanlışlar

İlaçlar

New Page 1

EN SON EKLENEN ANKET

EN SON EKLENEN KONULAR

::::   Konular   ::::

tasarim.gif (62 bytes) 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

::::   Son Haberler   ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN ANKET

:::   iletişim   :::

Cinnah Caddesi, 66/4 Çankaya/Ankara.
Tel: (0312) 442 38 38
Faks: (0312) 442 79 79

aramabuyutec.gif (68 bytes)Site İçinde Arama

   

New Page 1

icon_not.gif (244 bytes)
Biliyor musunuz? 
Kalp damar hastalıkları zannedildiği gibi erişkin hastalığı değildir. Çocuk yaşlarda başlamakta ancak şikayetler erişkin yaşlarda ortaya çıkmaktadır.

EN SON EKLENEN İLAÇLAR

:::: Biraz da Oksijen ::::

smile.gif (1038 bytes)

 Kaos

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN İLAÇLAR

:::: Kardiyolojide İlaçlar ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN DBY

: Doğru Bilinen Yanlışlar :

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN SSS

::::   Mini Test   ::::

Türkiyede kişi başı günlük tuz tüketimi:

a:  5-6 gr
b:  6-10 gr
c:  10-16 gr
d:  16-19 gr
EN SON EKLENEN ANKET
AnkeT

:::: Anket ::::

Doktor tavsiyesi olmadan bitkisel ürünleri;
kullanırım
kullanmam
Sonuçlar ve Diğer Anketler
www.ahmetalpman.com***Haber Oku

Ana Sayfa 
Tüm Haberler

 Damar sertliği (ateroskleroz) binlerce yıl öncesinde de vardı

 

Uzun zamandır damar sertliğinin (ateroskleroz) modern çağın insanlara hediyesi olduğu düşünülürdü. Modern çağ olarak bilinen son bir kaç yüzyılda, insanın bozulan beslenme alışkanlıkları, işlenmiş gıdaların artması, doğal besinlerden uzaklaşma, gittikçe artan hareketsizlik, stres gibi faktörlerin damar sertliği gelişimine yol açtığı, oysa  binlerce yıl öncesinde doğal ortamlarda yaşayıp tamamen doğal beslenen insanlarda damar sertliği olmadığı düşünülürdü. Hatta binlerce yıl öncesinin bu avcı-toplayıcı insanlarının tükettiği besinleri esas alan paleolitik diyetler bile popüler olmuştu.

Yeni yapılan bir çalışma bunun böyle olmadığını, günümüzden 3500-4000 yıl öncesinde bile damar sertliğinin olduğunu kanıtladı. 10 Mart 2013'de Lancet dergisinde yayımlanan aynı zamanda önemli bir toplantı olan Amerikan Kardiyoloji Akademisinin 2013 toplantısında sunulan çalışmada, 4 farklı coğrafyada yaşamış olan toplam 137 mumya (76 Mısır, 51 Peru, 5 Antik Kuzey Amerika yerlisi ve 3 Aleutian adası yerlisi) bilgisayarlı tomografi ile taranarak damarlarda damar sertliğinin bulgusu olan kireçlenme (kalsifikasyon) olup olmadığı araştırıldı. 137 mumyanın 47'sinde (%34) çeşitli damarlarda (aort, kalp damarı, baca, boyun damarı) ateroskleroz bulundu. Kemik incelemelerinden ortalama ölüm yaşı 43 olarak hesaplandı.

Değişik coğrafyalardan gelen, beslenme alışkanlıkları ve yaşam koşulları farklı olan (Mısır ve Perulular evcil hayvanları olan çiftçilerdi, antik kuzey amerikalılar gezici çiftçiler iken, Aleutian adası sakinleri ziraatin olmadığı topraklarda balık ve deniz ürünleri ile beslenen topluluklardı) bu insanlarda ateroskleroz bulunması  aterosklerozun yaşam şekli ve diyetle ilgisinin olmadığını, damar sertliğinin, insanın yaşlanmasıyla ortaya çıkan ve doğasında var olan bir süreç olduğunu gösteriyor.

Thompson RC, Allam AH, Lombardi GP, et al. Atherosclerosis across 4000 years of human history: The HORUS study of four ancient populations. Lancet 2013; DOI: 10.1016/S0140-6736(13)60598-X

Not:

Bu çalışma ateroskleroz nasıl olsa yapımızda var, istediğimiz gibi yaşamalı istediğimiz gibi yeyip içmeliyiz şeklinde anlaşılmamalı. Çalışma, aterosklerozun yapımızda var olup yaşlandıkça ortaya çıkan bir süreç olduğunu söylüyor. Ancak biliyoruz ki yaşam tarzı ve beslenme özellikleri aterosklerozun nasıl yönleneceğini belirliyor (hızlı ilerleyip erken yaşlarda kalp krizi gelişmesi vs). Dolayısıyla risk faktörleriyle mücadele (yaşam tarzı ve beslenme özellikleri) hala üzerinde durmamız gereken önemli bir konu.

Bu haber 11.3.2013 tarihinde eklenmiş ve 13096 kez okunmuştur.

www

Site Hakkında | Gizlilik | Ben Kimim? | Site Haritası | İletişim

Yeni eklenen yazıları mail ile almak ister misiniz?

www.ahmetalpman.com. Kuruluş tarihi: 2005. Bu site hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer almayan ve girmesini istediğiniz konular için lütfen yazınız:


Twitter'da takip edin