banner.jpg (67565 bytes)

menu

evmavi.gif (64 bytes) Ana Sayfa

Konular

Haberler

Sık Sorulan Sorular

Doğru Bilinen Yanlışlar

İlaçlar

New Page 1

EN SON EKLENEN ANKET

EN SON EKLENEN KONULAR

::::   Konular   ::::

tasarim.gif (62 bytes) 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

::::   Son Haberler   ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN ANKET

:::   iletişim   :::

Cinnah Caddesi, 66/4 Çankaya/Ankara.
Tel: (0312) 442 38 38
Faks: (0312) 442 79 79

aramabuyutec.gif (68 bytes)Site İçinde Arama

   

New Page 1

icon_not.gif (244 bytes)
Biliyor musunuz? 
Bir çocuğun kalbi yaklaşık sıkılı bir yumruk kadar, erişkin kalbi iki yumruk kadar büyüklüktedir.

EN SON EKLENEN İLAÇLAR

:::: Biraz da Oksijen ::::

smile.gif (1038 bytes)

 Kaos

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN İLAÇLAR

:::: Kardiyolojide İlaçlar ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN DBY

: Doğru Bilinen Yanlışlar :

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN SSS

::::   Mini Test   ::::

Türkiyede kişi başı günlük tuz tüketimi:

a:  5-6 gr
b:  6-10 gr
c:  10-16 gr
d:  16-19 gr
EN SON EKLENEN ANKET
AnkeT

:::: Anket ::::

Doktor tavsiyesi olmadan bitkisel ürünleri;
kullanırım
kullanmam
Sonuçlar ve Diğer Anketler
www.ahmetalpman.com***Haber Oku

Ana Sayfa 
Tüm Haberler

 Ülkemizde her şey ciddi yapılır!


Bitkisel sterol ve stanoller yapı olarak kolesterole benziyor. Steroller doğal olarak az miktarlarda meyveler, sebzeler, kuruyemiş, çeşitli tohum, bitkisel yağlar ve çeşitli bitkilerde bulunuyor. Aslında bunlar bitki hücre zarının ana yapıtaşlarından biri. Aslında bitkisel sterol ve stanollerin kolesterol düşürücü etkileri 50 yıldır biliniyor. Stanoller ise yine benzer bitkisel kaynaklarda çok az miktarlarda bulunuyor.

Tipik bir batı tarzı mutfakta yenilen yemeklerle bir günde 20-50 mg stanol ve 150-400 mg kadar da sterol alınıyor ki kolesterol üstüne etki için son derece yetersiz miktarlar. Çünkü etkili olmaları için sterol esterlerinin günde 1.3 gram, stanol esterlerinin ise günde 3.4 gram alınması gerekiyor. Durum böyle olunca bunların ticari olarak üretilip yoğurt, yağ gibi besinlere karıştırılması düşünülüyor (bu tür besinlere fonksiyonel besinler diyoruz). Ancak üretim süreci pahalı olduğu için bu fiyat, ürüne de yansıyor ve yoğurdu örnek olarak verirsek; ülkemizde sterol ve stanol katıştırılmış yoğurt, normal bir yoğurda göre tam 10 kat daha pahalı satılıyor.

Elbette bu ürünler, kolesterolünü ılımlı düşürmek isteyenler tarafından veya pahalı olmalarını dert etmeyip de mevcut ilaç tedavisine yardımcı olsun diye tedaviye ek olarak alanlar tarafından kullanılabilir ve önerilebilir.

Peki ben bu yazıyı neden yazıyorum o zaman?

Bazı noktalara dikkat çekmek için;

  1. Bu ürünler ilaç değildir. Oysa reklamlarda bu telkin edilerek düzenli olarak her gün alınması öneriliyor ve 3 haftada etki sağlanır deniyor. Ne kadar peki? %15'e kadar olan bir oranda. Kolesterol kimler için daha önemli? Risk faktörü olanlar ve kalp damar hastası olanlarda. Peki bu insanlarda kolesteroldeki %10-15 düşme neyi sağlar? Örneğin; kolesterol, 250 mg/dl ise 213 mg/dl olacak. Yani denizde bir kum tanesi. Sonuç olarak bu oranda azalma, bu grup insanlarda işe yaramaz. Peki 3 hafta sonra ne olacak! Devam etmezseniz yine yükselecek. O zaman hayat boyu bu ürünü kullanacaksınız (Bu arada aylık masrafınız sırf bunun için 50-60 YTL artacak!).

  2. Reklamlarda (sonradan uyarılar üstüne kısmen değiştirilmekle birlikte) bu ürünler insanlarda "ilaca gerek yok bu ürünler kolesterolü yüksek olanlara yeter" imajını uyandırdı. Kolesterol düşürücü ilaçlar hakkında olumsuz düşünceleri olan insanların bu tür ürünlere yönlenmesi sağlandı (Bu olumsuz düşüncelerin doğru olmadığını ve gerektiği durumlarda bu grup ilaçları kullanmamanın daha yüksek risk getireceğini başka bir yazımda belirtmiştim). Oysa kolesterol düşürücü statin grubu ilaçlar, %30-60 oranında kötü kolesterolü düşürüyor. Öyle olmasına rağmen bazı hastalarda bu oranda düşürmek bile yetmiyor ek ilaçlara veya önlemlere gerek duyuyoruz.

 

Sonuç: Kolesterol yüksekliği tedavisi, spekülatif ve popülist yaklaşımlarla tedavi edilemeyecek kadar, son derece önemli ve son derece ciddi yaklaşılması gereken -çünkü insan hayatını ve kalitesini çok yakından etkileyen- bir konudur. Doktorunuz size ilaç tedavisi öneriyorsa lütfen kullanınız. İlacın yerini tutması için alternatif başka yollar aramayınız.

 

Not: Bu konuyla ilgili çok güzel bir yazıyı yeni olarak Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Üyesi Doç Dr. Mehmet Melli yazdı. Bu güzel yazıyı siteme koymazsam konu eksik kalacaktı:

Gıda Katkı Maddesi Olarak Kullanılan Bitkisel Sterol ve Stenollerin Reklamları Üzerine 

 

Dr. Ahmet Alpman

Editör


Bu haber 21.11.2006 tarihinde eklenmiş ve 8239 kez okunmuştur.

www

Site Hakkında | Gizlilik | Ben Kimim? | Site Haritası | İletişim

Yeni eklenen yazıları mail ile almak ister misiniz?

www.ahmetalpman.com. Kuruluş tarihi: 2005. Bu site hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer almayan ve girmesini istediğiniz konular için lütfen yazınız:


Twitter'da takip edin