banner.jpg (67565 bytes)

menu

evmavi.gif (64 bytes) Ana Sayfa

Konular

Haberler

Sık Sorulan Sorular

Doğru Bilinen Yanlışlar

İlaçlar

New Page 1

EN SON EKLENEN ANKET

EN SON EKLENEN KONULAR

::::   Konular   ::::

tasarim.gif (62 bytes) 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

::::   Son Haberler   ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN ANKET

:::   iletişim   :::

Cinnah Caddesi, 66/4 Çankaya/Ankara.
Tel: (0312) 442 38 38
Faks: (0312) 442 79 79

aramabuyutec.gif (68 bytes)Site İçinde Arama

   

New Page 1

icon_not.gif (244 bytes)
Biliyor musunuz? 
Kolesterol yüksekliği yılda 4 milyondan fazla erken ölümlere neden olmaktadır. (WHO World Health Report, 2002)

EN SON EKLENEN İLAÇLAR

:::: Biraz da Oksijen ::::

smile.gif (1038 bytes)

 Kaos

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN İLAÇLAR

:::: Kardiyolojide İlaçlar ::::

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN DBY

: Doğru Bilinen Yanlışlar :

Arşivarsiv.gif (66 bytes)

EN SON EKLENEN SSS

::::   Mini Test   ::::

Türkiyede kişi başı günlük tuz tüketimi:

a:  5-6 gr
b:  6-10 gr
c:  10-16 gr
d:  16-19 gr
EN SON EKLENEN ANKET
AnkeT

:::: Anket ::::

Doktor tavsiyesi olmadan bitkisel ürünleri;
kullanırım
kullanmam
Sonuçlar ve Diğer Anketler
www.ahmetalpman.com***Haber Oku

Ana Sayfa 
Tüm Haberler

 Pingel adlı ilaç piyasadan çekildi


Bu gün gazetelerde bir haber çıktı ve bir çok hastamız ne yapacağını bilemediğinden bizleri aradı. Eczacıbaşı İlaç Firması, kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde kullanılan "Pingel" adlı ilacını piyasadan çekme kararı almıştı. Önce, gazetelerde çıkan haberi okuyalım:

"Eczacıbaşı İlaç'tan yapılan yazılı açıklamada, "Ruhsatına sahip olduğumuz, 'klopidogrel' etkin maddeli 'Pingel' adlı ilacın biyoeşdeğerlik çalışmalarını yapan ve alanında dünyanın en saygın kuruluşlarından olan Kanada merkezli Anapharm'ın, 'bu etkin maddenin biyoeşdeğerlik analiz çalışmasının yeni bir yöntemle tekrarlanması gerektiği' yolundaki raporu üzerine, 'Pingel 75mg tablet' adlı ilacın tarafımızca tedbiren geri çekilmesine karar verilmiştir" denildi.

İlgililerin, ellerinde bulunan söz konusu ilacı eczanelere, stoğunda bu ilaç bulunan eczaneler ve sağlık kuruluşlarının da ecza depolarına iade etmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, iade edilen ürünlerin bedelinin tazmin edileceği belirtildi.

Anapharm'ın yeni çalışmasının sonucu Sağlık Bakanlığı'nca onaylandığında ilacın yeniden piyasaya sunulacağı dile getirilen açıklamada, söz konusu ilacı kullanan hastaların, bu dönemde tedavilerinin yeniden düzenlenmesi amacıyla hekimlerine başvurmaları önerildi.

Açıklamada, ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin, "0800 211 70 67" No'lu danışma hattına başvurabilecekleri de bildirildi."

Haber, kardiyolojide sık olarak kullanılan, aktif maddesi klopidogrel olan ve Eczacıbaşı tarafından çıkarılan bir ilacın (Ticari adı: Pingel tablet) piyasadan toplatılması ile ilgili idi. Hastalar açısından bir çok soru işareti bırakan bu haber, haklı olarak ilacın zararlı mı olduğu yolunda bir şüphe uyandırmıştı.

Klopidogrel, kanda bulunan pıhtılaşmadan sorumlu olan elemanların (trombositler) birbirine yapışmasını önleyerek pıhtılaşmayı önlüyor. Yani aspirine benzer etkisi olan ve pıhtılaşmaya eğilimli olan bir çok durumda başarıyla kullanılan klopidogrel, hayat kurtarıcı özelliklere sahip. Kardiyolojide kalp damarlarına stent uygulanması sonrasında 3-9 ay süreyle, ayrıca bacak damar hastalıklarında, beyin damar hastalıklarında veya değişik nedenlerle aspirin kullanamayan hastalarda aspirin yerine kullanılıyor.

Haberde yazılı olan durum eşdeğerlik ile ilgili bir sorun yüzünden ilacın çekilmesi. Yoksa ilacın aktif maddesi olan klopidogrel ile ilgili bir problem söz konusu değil. Eşdeğerlik  çalışmaları, çeşitli firmalar tarafından yapılan aynı aktif maddeye sahip olan ilacın insanlar üzerinde de eşdeğer etkisinin olup olmadığının anlaşılması için yapılıyor. Buradan da anlıyoruz ki farklı firmalar tarafından yapılmış olan ilaçlar aynı miktarda, aynı aktif maddeye sahip olsa da insanlar üzerindeki etkisi aynı olmayabiliyor. Çünkü ilacın hazırlanması sırasında ilacın aktif maddesi dışında boyar maddeler, aromalar, bağlayıcılar, dolgular gibi başka maddeler de var. Hem bu maddeler, hem  de hazırlanış tekniğinden dolayı etkileri aynı olmayabiliyor. Bundan dolayı insanlar üzerinde biyoeşdeğerlik çalışmaları yapılıyor. Türkiye'de ilacın ruhsat alabilmesi için biyoeşdeğerlik çalışmasının olması isteniyor. Biyoeşdeğerlik çalışmaları daha çok yurt dışında bu işi yapan firmalar tarafından yapılıyor.

Sonuç: Kardiyoloji için önemli bir aktif madde olan klopidogrel ile ilgili bir problem yok. Yalnız Pingel adlı ilacın biyoeşdeğerlik çalışması ile ilgili bir sorun var. Dolayısı ile hastaların klopidogrel kullanıyorlarsa devam etmeleri son derece önemli. Özellikle stent takılmış olup da bu ilacı kullanan hastaların ilacını kesmeleri, ölüm ile sonuçlanan stent trombozu (pıhtılaşması)'na neden olabilir. Peki Pingel kullanan hastalar ne yapacak? Türkiye'de aynı miktar klopidogrel aktif maddesine sahip 2 ilaç daha var:

1. PLAVİX 28 FİLM TABLET (Firma: SANOFI-SYNTHELABO)

2. KARUM 75 MG 28 FİLM TABLET (Firma: SANOVEL)

Klopidogrel almak zorunda olan hastalarımız bunlardan birini alabilir.


Bu haber 27.6.2006 tarihinde eklenmiş ve 12892 kez okunmuştur.

www

Site Hakkında | Gizlilik | Ben Kimim? | Site Haritası | İletişim

Yeni eklenen yazıları mail ile almak ister misiniz?

www.ahmetalpman.com. Kuruluş tarihi: 2005. Bu site hastalar, öğrenciler ve konuya ilgi duyanlar için kurulmuş olup tamamıyla bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede kullanılan her bilgi, aynı amaçlar doğrultusunda, kaynak gösterilmek şartıyla kullanılabilir veya kopyalanabilir. Sitede yer alan bilgiler profesyonel tıbbi tanı ve tedavinin yerini tutmaz. Sitede yer almayan ve girmesini istediğiniz konular için lütfen yazınız:


Twitter'da takip edin