Balon Anjiyoplasti-Stent Nasıl Yapılır?

Konu Başlıkları:

  1. Balon Anjiyoplasti-Stent Nedir?
  2. Balon Anjiyoplasti-Stent Nasıl Yapılır?
  3. Balon ve Stentte Riskler?
  4. Hastane Sonrası İzlem

Balon Anjiyoplasti

Bir damar kesitinde balon işlemini görüyoruz. Darlığın olduğu bölgeye (darlığı ateroskleroz sonucu gelişen plak oluşturuyor) balon ilerletiliyor (A). Balon darlık bölgesine yerleştirildikten sonra şişirilerek darlık bölgesi genişletiliyor (B).

Balon anjiyoplastide, damar içindeki dar olan bölgede, özel olarak yapılmış balon, kısa süreli olarak şişirilerek darlık genişletilir. Daha sonra balon indirilerek geri alınır. Balon, aynı damarda birden fazla darlığa veya birden fazla damardaki darlıklara aynı seansta veya farklı seanslarda yapılabilir.

Burada damar içindeki darlık bölgesini görüyoruz. Balona kılavuzluk etmesi için 0.014 inch kalınlığında kılavuz tel (guide wire) damar içinden darlık bölgesinden geçirilmiştir.  Daha sonra onun üstünden balon kateter ilerletilip darlık bölgesine yerleştiriliyor ve içi röntgen ışınlarında görülebilen bir sıvı ile (kontrast madde) şişirilip, darlık mekanik olarak genişletiliyor. İşlem, istenen açıklık elde edilene kadar bir kaç kere tekrar edilebilir.

Stentler

Balon ile darlık açılmasından sonra aynı yerde ani tıkanıklık veya zaman içinde tekrar darlık gelişebilmektedir. Bunun üstesinden gelmek için darlık bölgesinde mekanik destek sağlayıp ani tıkanmayı engelleyen, çoğunlukla paslanmaz çelikten yapılan stentler (kafes) geliştirilmiştir. Gerekli durumlarda balona ek olarak o bölgeye, yine balon yardımıyla stent konur.

Darlık bölgesine stent yerleştirilme işlemi balon anjiyoplasti işlemi gibidir. Üstüne stentin sıkıştırılarak yerleştirildiği balona kılavuzluk etmesi için 0.014 inch kalınlığında kılavuz tel (guide wire) damar içinden darlık bölgesinden geçirilir. Daha sonra kılavuz telin üzerinden, stentin yerleştirildiği balon ilerletilir ve darlık bölgesinde şişirilir ve balon ile birlikte stent de genişleyerek, stent darlık bölgesine yerleştirilir ve damar duvarının tekrar daralmaması için mekanik destek sağlar. Ardından balon indirilip geri alınır ve stent yerinde kalır.

İlaçlı (kaplı) Stentler

Stentler, yalnızca balon yapılmasından sonra sık görülen ani tıkanmayı oldukça azaltmıştır ama yine de yerleştirildikten sonra aynı yerde ilk 6 ay içinde tekrar müdahale gerektirebilen daralma görülebilir. Son yıllarda üzeri, polimer bir yapı içine emdirilmiş, daralmayı önleyici veya azaltıcı özel bir ilaç (sirolimus, paclitaxel vb) ile kaplı stentler çıkarılmıştır (ilaçlı veya kaplı stent). Bu ilaçlar bu bölgede hücre çoğalmasına engel olarak tekrar daralmayı önlemektedir. Bu stentlerle sonuçlar çok daha iyi olmakla birlikte kaplı olan stentler daha pahalıdır.

İlaçlı stentlerle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Balon ve stentte riskler »